Unikátní diamant koupil Čech za pět milionů

Unikátní diamant koupil Čech za pět milionů

V Česku proběhla mezi 14 a 17. červencem ojedinělá a na světě teprve třetí dražba vzácného modrého diamantu. Neznámý český kupec za něj zaplatil přesně 4.967.900 korun.

Kulatý diamant o váze 1,09 karátu (1 karát = 0,2 gramu) barvy Fancy Intense BLUE s čistotou Internally Flawless byl vydražen jediným dražitelem za vyvolávací cenu 4.967.900 korun. Nikdo další příhoz neučinil. K diamantu náleží certifikát GIA (Gemological Institute of America) potvrzující, že modrá barva kamene je přírodního původu. Český dražitel už za diamant zaplatil a reálně si jej převzal.

Znalec diamantů a šperkař Luboš Korbička, který vedle kupce samotného byl jediným, kdo daný diamant viděl na vlastní oči, k tomu říká: “Modré diamanty patří za poslední dekádu k nejzajímavějším investičním příležitostem. Jejich cena se každoročně zvyšuje o více než 10 procent. Poptávka po modrých a růžových diamantech významně převyšuje jejich nabídku, protože je jejich počet celosvětově velmi omezený.“

V Česku proběhla teprve třetí dražba na celém světě

Ve světě proběhly pouze dvě dražby podobného diamantu. Samotné modré diamanty se sice obchodují a draží velmi pravidelně. Ale nikoli s kulatým tvarem. Ten je totiž nejcennější, protože při jeho brusu dochází k největším ztrátám na materiálu a zároveň dává nejhezčí třpytivost.
 
Je proto unikátní, že podobná dražba proběhla právě v České republice, kde se draží drahé kameny v řádu maximálně stovek tisíc korun. Odborníci se shodují, že podobná dražba ose u nás nebude pakovat minimálně pár desítek let.

Sotheby’s tento diamant vydražilo za bezmála 80 milionů

Ve známých aukčních síních Christies a Sotheby’s se za posledních deset let, kdy se tyto vzácné kameny začaly dražit, došlo k pouze dvěma dražbám podobným té české. Christies na aukci v roce 2015 vydražila kulatý modrý diamant barvy Fancy Intense BLUE, čistoty VVS1, o váze 1,74 karátu za v přepočtu 48 milionů korun. V roce 2018 pak Sotheby’s prodala kulatý modrý diamant Fancy Intense BLUE, čistoty Internally Flawless, o váze 2,02 karátu, a to v přepočtu za 77 milionů korun.
 
„Viděno touto cenovou optikou udělal český kupec v této neobvyklé dražbě velmi rozumný nákup. Účast jediného dražitele pro mne byla překvapením, nicméně barevné diamanty teprve vstupují do povědomí Čechů z investičního pohledu,” dodal Luboš Korbička.

Zdroj informací

Luboš Korbička a NejBusiness.cz

Datum

3. srpna 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7293 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál