Speciální monitor vyvinutý díky dotacím z OP PIK pomůže při zavádění kardiostimulátoru přímo při operaci

Speciální monitor vyvinutý díky dotacím z OP PIK pomůže při zavádění kardiostimulátoru přímo při operaci

Hned během zákroku lékař na monitoru vidí, jestli elektroda kardiostimulátoru je v pacientově srdci umístěna ve vhodné poloze tak, aby se obě komory srdce aktivovaly téměř v jednom okamžiku jako u zdravých lidí. Technologie je zcela unikátní a nemá ve světe konkurenci. Vyvinula ji brněnská firma CARDION, distributor kardiostimulátorů a jiných zdravotnických prostředků pro kardiologii, ve spolupráci s brněnským Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR díky Operačnímu programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).

Projekt se věnoval vývoji VDI monitoru*, který dokáže přímo při zákroku určit vhodnou pozic elektrody kardiostimulátoru v srdci. Při jejím zavádění se využívá mimo jiné EKG, které však nezaručuje optimální umístění elektrody. „VDI Monitor odhalí nejen to, která část srdce se při zavádění kardiostimulátoru aktivuje dřív a která později, ale díky němu jsme schopni také zjistit, jak velké to zpoždění je. Zobrazení probíhá v reálném čase, proto je možné měnit polohu elektrody kardiostimulátoru okamžitě během operace,“ vysvětluje Pavel Jurák z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky.

Přístroj je možné využít také k diagnostice. Určí, zda je pacient vhodný pro implantaci kardiostimulátoru a rozvíjí se možnost použití monitoru při nastavení samotného stimulátoru. „Máme představu, že bychom vyrobili určitý počet kusů těchto zařízení, která bychom instalovali ve významných amerických a evropských centrech. Získali bychom tím reference, které by významně zvedly jeho hodnotu,“ dodává spoluzakladatel společnosti CARDION, Vít Nekuda.

Společnost využila dotační podpory z programu Aplikace OP PIK. „Program podporuje spolupráci firem a výzkumných organizací a je jedním z našich nejúspěšnějších dotačních titulů. V programu jsme podpořili přes sedm set projektů v hodnotě téměř devět miliard korun. Další výzva tohoto programu je plánována na podzim tohoto roku.“ doplňuje Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace, která program OP PIK administruje a pomáhá podnikatelům s procesem žádosti o dotace.

* VDI monitor – jedná se o tzv. Ventricular Dyssynchrony Imaging – systém využívající ultra-vysokofrekvenční EKG záznam.

CARDION

Oblast srdce provází rodinu Nekudových z Brna už dlouho. Jeden ze zakládajících členů Ivo Nekuda se věnoval kardiostimulaci profesně, a tak se v roce 1994 dohodl se svým bratrem Vítem na založení společnosti CARDION. Jejím hlavním zaměřením je distribuce kardiostimulátorů a jiných zdravotnických prostředků. Před třemi lety firma dostala šanci podílet se na vývoji unikátního VDI monitoru, který usnadňuje práci lékařům při zavádění elektrod kardiostimulátoru do srdce pacienta přímo během operace.

Dalšími partnery projektu jsou Ústav přístrojové techniky Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Podobný přístroj ještě nenabídl žádný jiný konkurent, proto je jeho potenciál tak obrovský, že jihomoravská firma má nakročeno k perspektivnímu vývoji.

API

Agentura pro podnikání a inovace (API) je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Je zprostředkujícím subjektem pro dotační programy podpory Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020 zaměřeného na rozvoj zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb. Mezi hlavní aktivity agentury patří administrace žádostí o dotace a projektů v průběhu realizace i udržitelnosti, poskytování informačního a konzultačního servisu zájemcům a žadatelům o dotace či pořádání tematických odborných seminářů.

Zdroj informací

API a NejBusiness.cz

Datum

17. června 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.5463 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál