ČSOB spouští od června poskytování úvěrů programu Covid III

ČSOB spouští od června poskytování úvěrů programu Covid III

ČSOB pokračuje v aktivní podpoře firem a podnikatelů postižených současnou pandemií. Od počátku června spustí poskytování provozního financování prostřednictvím masivního státního úvěrového programu Covid III, na jehož tvorbě se podílela. ČSOB je se zájemci o úvěry z řad klientů v intenzivním kontaktu a registruje velký zájem. Podle dnešního bleskového online průzkumu ČSOB využije Covid III 47 procent dotazovaných firemních klientů.

ČSOB se přihlásila do programu Covid III u ČMZRB 21. května. „Covid III je největší protikrizový záruční program v historii České republiky, který má podpořit úvěry v celkovém objemu až 500 miliard korun. ČSOB byla jedním z iniciátorů celého projektu a podílela se velmi aktivně na jeho designu. Intenzivně pracujeme na tom, abychom tento záruční program měli pro firmy a podnikatele plně k dispozici hned od 1. června. S klienty jsme v každodenním kontaktu a o Covid III registrujeme velký zájem. Všem klientům, kteří potřebují naléhavě půjčku na překlenutí tíživé situace, doporučuji, aby na nic nečekali a co nejdříve se s žádostí o úvěr na nás obraceli,“ říká Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše může kvůli výpadkům tržeb scházet hotovost zejména firmám z odvětví obchodu a podnikání v oblasti nemovitostí. “Za předpokladu pasivní reakce soukromého sektoru (žádné nové úvěry ani úspory na investicích nebo nákladech) by mohlo v polovině roku chybět až 300 miliard korun,“ odhaduje Jan Bureš. Je proto klíčové, že přichází Covid III, který má na rozdíl od svých předchůdců výrazně vyšší „palebnou sílu“.

Státní podpůrný úvěrový program ČMZRB Covid III lze využít na provozní financování firem zasažených pandemií koronaviru a vládními opatřeními, a to až do výše 50 milionů Kč. Cílovou skupinou programu jsou firmy a podnikatelé do 500 zaměstnanců postižení výpadkem likvidity kvůli koronaviru Covid-19. Podle podmínek musí být každý úvěr zveřejněn a vlastníci firem nesmí mít sídlo v daňovém ráji.

Firmy a podnikatelé se na rozdíl od předchozích programů ČMZRB tentokrát nemusí bát, že by v případě Covid III došlo k rychlému vyčerpání. „Rámec programu Covid III až 500 miliard korun je tak velký, že je podle mého názoru do konce roku nevyčerpatelný,“ míní Jakub Tomaštík, ředitel ČSOB EU Centra. V první vlně Covid III bude ČMZRB alokovat 50 miliard Kč mezi přihlášené bankovní domy podle jejich tržního podílu. Výzva pro podání přihlášek bank u ČMZRB skončila 25. května.

V online průzkumu v průběhu dnešního vysílání Ranní kávy Jana Bureše uvedlo 34 procent dotazovaných, že jim Covid III pomůže překlenout dočasný výpadek likvidity. Dalších 13 procent odpovědělo, že program využijí, i když jeho parametry nejsou dostačující. Tři procenta firem pomoc nemůže využít, neboť nevyhovují podmínkám, např. kvůli velikosti. Zbytek firem a podnikatelů tuto úvěrovou pomoc podle svého vyjádření nepotřebuje.

ČSOB pomáhá klientům zvládnout krizovou situaci od počátku vypuknutí pandemie. Zejména u malých a středních firem z odvětví Horeca, cestovního ruchu, autodopravy či maloobchodu řešila tisíce žádostí o pomoc s přerušenou činností a nedostatkem hotovosti. ČSOB dále už od března umožňuje svým klientům odložení splátek úvěrů. Celkem již od firem a podnikatelů přijala přes 3 tisíce žádostí o odklad splátek. ČSOB se zapojila i do předchozích státních úvěrových programů. „V rámci programu Covid II jsme zatím poskytli necelých 200 úvěrů v celkovém objemu přes 1,3 miliardy Kč, další řada našich klientů má podanou žádost u ČMZRB a čeká na její vyřízení “ doplňuje Petr Manda.

ČSOB patří k největším bankám pro korporace, firmy a podnikatele. Dlouhodobě zajišťuje firmám dostupnost finančních služeb po celé ČR, prostřednictvím ČSOB EU Centra pomáhá získávat evropské dotace a díky Trade Club zase rozšiřuje kontakty a trhy exportérům. Pro menší podniky a živnostníky ČSOB provozuje web Průvodce podnikáním a pro začínají pak například akcelerátor Start it @CSOB.

Skupina ČSOB

je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Naše motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů v pobočkách i online prostředí. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny až po úvěry na bydlení od Hypoteční banky či Českomoravské stavební spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance.

Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

Zdroj informací

ČSOB a NejBusiness.cz

Datum

28. května 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.6677 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál