Univerzita Karlova si připisuje další vědecké úspěchy

Univerzita Karlova si připisuje další vědecké úspěchy

Vědci Univerzity Karlovy si připsali další významný úspěch. V soutěži ERC CZ pořádané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, která je určena pro vynikající vědecké projekty, obdrželi její zástupci celkem tři granty. Jedná se o největší počet ze všech tuzemských vysokých škol.

Ocenění si odnášejí Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty, Zdeněk Dvořák z Matematicko-fyzikální fakulty a Alessandro Testa z Fakulty sociálních věd.

Mgr. Marek Stibal, Ph. D. z PřF obdržel pětiletý ERC CZ Consolidator Grant ve výši 58 milionů korun na zkoumání tání grónského ledovce a následné uvolňování metanu, které by mohlo být velkým problémem vzhledem k celkovému globálnímu oteplování.

Doc. Mgr. Zdeněk Dvořák, Ph. D. z MFF získal rovněž ERC CZ Consolidator Grant za projekt s názvem Algoritmy a složitost v rámci a nad omezenou expanzí. Na jeho řešení obdržel přes 7 miliónů korun. Zdeněk Dvořák působí na Informatickém ústavu Univerzity Karlovy, jehož hlavní náplní je výzkum v oblasti teoretické informatiky.

Dr. Alessandro Testa z FSV obdržel ERC CZ Starting Grant za projekt s názvem The Re-Enchantment of Central-Eastern Europe. Na jeho řešení získal přes 12 miliónů korun. Jeho projekt je ukotven v tradici kritické a historické antropologie náboženských vyznání a praktik ve střední a východní Evropě po roce 1989 a je postaven na použití historiografických a etnografických metod. Jedná se o první takto prestižní grant udělený humanitnímu projektu na UK.

„Mám nesmírnou radost, že tři zástupci Univerzity Karlovy uspěli v grantovém řízení ministerstva školství a obdrželi významnou finanční podporu na rozvoj vědeckých projektů. Jedná se o velmi kvalitní vědecké projekty, které byly vysoce hodnoceny i na evropské úrovni. To, že naše univerzita uspěla s největším množstvím žádostí, je pro mě dalším pozitivním signálem, že věda na UK je kvalitní a její zástupci se dokáží prosadit v silné konkurenci, která ve vědě panuje jak v zahraničí, tak na domácí půdě“, uvedl rektor UK Tomáš Zima.

Program ERC CZ je určen na podporu kvalitních vědeckých projektů předložených do některé z výzev Evropské výzkumné rady. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v aktuální páté výzvě podpořilo všech 8 projektů celkovou částkou bezmála 277 milionů korun.

Zdroj informací

Univerzita Karlova a NejBusiness.cz

Datum

12. dubna 2020

COVID - Firmy a OSVČ


Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.5783 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál