V krizi je nutné „ušpinit“ si ruce: Startovač a Konektor Social pomáhají nakladatelům

V krizi je nutné „ušpinit“ si ruce: Startovač a Konektor Social pomáhají nakladatelům

Poslední týdny jsme svědky velké solidarity Čechů – podporují lékaře, divadelníky, pivovarníky, vznikají iniciativy na podporu OSVČ. Jenom na nakladatele se trochu zapomnělo. Je přitom nezasáhla jen krize, ale také opatření velkých distributorů. Ztráty v prodejích se snaží dobrovolníci s podporou agentury Konektor Social řešit i formou netradičního crowdfundingu na portálu Startovač.cz.

Knižní trh se potýká s dopady nouzových opatření. Největší náklady a rizika spojená s vydáním knížek přitom nenesou distributoři, ale nakladatelství, která nyní patří mezi ty nejvíce ohrožené. Zavření knihkupectví, která generovala až 80 % příjmů, bylo pro nakladatele velkou ranou. A tou další pak byl dopis od společnosti Euromedia (vlastník knihkupectví Luxor), ve kterém se vzdávají svých finančních závazků na tři měsíce s platností od poloviny března, tedy i včetně části vánočních příjmů.

Aktivita na pomoc nakladatelům vznikla v internetovém projektu BLate Night Show. Za ním stojí trojice Lukáš Bašta (z agentury Konektor Social), Martin Brykner (z crowdfundingového portálu Startovač.cz) a hlavní tvář celého projektu – populární moderátor Mikoláš Tuček (známý z herních pořadů Re-Play, Applikace, SCORE Live). V posledním vydání své internetové show se Čechům snaží vysvětlit kritickou situaci na českém knižním trhu a čtenáře motivovat k podpoře oblíbených nakladatelů.

Situace hoří. Hasit musíme společně

„Knížky miluju, vděčím jim za mnoho a je pro mě naprosto zásadní, aby i menší hráči na trhu přežili,“ popisuje svojí motivaci Tuček, kterému přišlo, že se situaci nevěnuje dostatečná pozornost. „Knihkupectví jsou zavřená měsíc a díky rozhodnutím vlády nikdo neví, jestli se to změní za pár dní nebo za pár týdnů. A i pak bude rozjezd celého trhu pomalý,“ doplňuje hlavní důvod, proč zapojil svoje fanoušky i online pořad BLate Night Show, která je hlavním šiřitelem myšlenky.

„Jedna věc je psát predikce a návody, druhá je skutečně něco dělat,“ navazuje Rudolf Kvíz, ředitel agentury Konektor Social. „Agentury by si měly tzv. ušpinit ruce a skutečně pomáhat. Podobné aktivity poskytujeme našim klientům, ale měli jsme pocit, že můžeme udělat víc,“ pokračuje Kvíz. Zapojení Konektoru obsahuje pomoc s tvorbou obsahu a jeho šířením. Kromě samotného crowdfundingu také vznikla facebooková stránka, která shlukuje všechny podstatné informace i humornou motivaci. Z dílny agentury také vzešlo logo a název Linka 451, které odkazuje k faktu, že situace vážně hoří.

„Už od začátku krize jsme hledali vhodný způsob, jak pomoci. Nicméně forma několika crowdfundingových projektů, které jsou závislé jen na star-power samotných zakladatelů a jejich přátel, nám nepřišla ideální,“ vysvětluje Martin Brykner, jeden ze zakladatelů Startovače.cz, proč zvolili zrovna tento formát podpory. Na Startovači totiž běží jen jeden hlavní „projekt“, který v rámci odměn nabízí atraktivní balíčky od domluvených nakladatelů. Startovač se zároveň vzdal všech odměn v případě, že lidé přijdou s kampaní, která pomáhá!

Balíčky s překvapením jako záchrana

Nakladatelství jako CREW, Argo, Jan Melvil Publishing nebo Planeta9 sestavila speciální balíčky svých produktů, které nabízejí skrze Startovač za výhodnou cenu. Svojí roli hraje i pocit překvapení – podporovatel totiž neví, co dostane. Crowdfunding odstartoval ve středu večer a za pouhých 14 hodin pokořil hranici 100 tisíc Kč! Očekávané cíle jsou ale mnohem vyšší a crowdfunding pojede tak dlouho, dokud bude třeba.

Crowdfunding pak není jedinou aktivitou, byť je asi nejlepším zdrojem příjmu pro malé nakladatele. Linka 451 v rámci svých kanálů nabízí i řešení, jak pomoci dalším společnostem, případně samotným knihkupcům. Samotní nakladatelé, kteří mají zájem se do crowdfundingové akce zapojit, mohou kontaktovat přímo Mikoláše Tučka na.

Odkazy:

BLate Night Show

Linka 451 na Startovači

Linka 451 na Facebooku

Seznam vybraných nakladatelů:

CREW https://www.obchod.crew.cz/

PASEKA https://www.paseka.cz

MELVIL https://www.melvil.cz/

ARGO https://argo.cz/

BBART http://www.bbart.cz/ - eshop tuším https://www.comicspoint.cz/

LABYRINT https://www.labyrint.net/

COMICS CENTRUM www.comicscentrum.cz

NAKLADATELSTVÍ LIPNIK a další https://www.knihex.cz

FANTOM PRINT https://www.fantomprint.cz/

TRYSTERO http://www.trystero.cz/

HOST https://www.hostbrno.cz/knihy/

PRÁH https://www.prah.cz/

EPOCHA http://www.epocha.cz/

BROKILON (eknihy na Alze)

NAKLADATELSTVÍ JOSEF VYBÍRAL https://www.verneovky.cz/

MYSTERY PRESS - https://mysterypress.cz/jak-nakupovat

O Konektor Place

Konektor Place je místo, kde se tvoří úspěšné integrované komunikační kampaně. Stavíme na kreativním přístupu, proaktivitě a hlavně spolupráci jeho jednotlivých částí. Právě díky tomuto přístupu se nám daří pokrýt všechny typy médií. Jsme aktivním členem nejvýznamnějších oborových asociací a mezinárodní sítě nezávislých agentur. Pravidelně také získáváme ocenění v tuzemských i zahraničních soutěžích.

Zdroj informací

Konektor Place a NejBusiness.cz

Datum

10. dubna 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7503 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál