Únorový Index potvrdil zvýšení úrokových sazeb u spotřebitelských úvěrů

Únorový Index potvrdil zvýšení úrokových sazeb u spotřebitelských úvěrů

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v únoru 2020 dosáhla hranice 6,65 %, p. a., meziměsíčně klesla o zanedbatelných 0,01 procentního bodu. Oproti prosinci 2019 se sazba ale zvedla o 0,26 procentního bodu. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za únor 2020.

„První dva měsíce roku 2020 se ještě logicky nesly v reakcích na skončený rok 2019. Skončily vánoční akce a průměrná úroková sazba u spotřebitelských úvěrů se mírně zvedla. Dobu, která je typická pro konsolidace závazků z předvánočního času, však vystřídala zcela nová situace. Česká národní banka dramaticky snížila základní úrokové sazby ve snaze podpořit ekonomiku stiženou zásahy vlády na zamezení šíření nákazy COVID-19. Jsme toho názoru, že v současné situaci banky velmi pravděpodobně nebudou sazby snižovat s ohledem na hrozící ekonomickou recesi a s tím spojený růst nezaměstnanosti,“ vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

V současné velmi dynamicky se měnící se situaci spotřebitele zajímá zejména jejich rodinná ekonomická situace, kterou může poznamenat snížení nebo výpadek příjmu související s karanténou a omezením či zastavením provozu státních a soukromých podniků.

„Pokud se spotřebitelé obávají delšího výpadku příjmu a s ním spojených starostí ze schopnosti dostát svým závazkům, je vhodné se co nejdříve obrátit na poskytovatele úvěru a zjistit, jaké poskytuje možnosti pro odložení či snížení splátek. Pokud si na to netroufají, doporučuji jim situaci řešit společně s finančním konzultantem, který bude mít větší přehled o aktuální situaci na trhu,“ doporučuje Martin Novák.

Průměrná výše spotřebitelského úvěru v únoru dosáhla 298 753,5 korun. „Blíží se tři sta tisícům korun. Taková výše je omluvitelná například u úvěru na rekonstrukci nemovitosti či na koupi automobilu, ale ne na spotřební zboží jako elektronika, dárky nebo dovolená. Poslední jmenované položky bychom měli hradit z peněz našetřených a nikoli půjčených,“ dodává Martin Novák z Broker Consulting.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Zdroj informací

Broker Consulting, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

6. dubna 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.4711 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál