Jak vidí rok 2019 podnikatelky na Floridě, v Monaku i Kopřivnici

Jak vidí rok 2019 podnikatelky na Floridě, v Monaku i Kopřivnici

Zeptali jsme se pětice podnikatelek, které se na konci dubna setkaly v Arménii na 67. World Committee Meeting 2019 - FCEM (Femmes Chefs D'Entreprises Mondiales) v roli jeho nejvyšších představitelek, co ovlivňuje jejich podnikání v roce 2019.

 

Z Floridy i do Prahy

Teresa Meares podniká na Floridě v Jacksonville, kde založila společnost Audibelle Clothing. Oborem jejího podnikání je oděvní průmysl, její značka Audibelle inspiruje mladé dívky k sebevědomí a plnění vlastních snů. Aktuálně se zajímá o rozšíření svého podniku na mezinárodní trhy včetně České republiky, kde prozatím nemá vhodného partnera pro společný byznys. Prahu navštívila mimo jiné letos v lednu u příležitosti setkání vedení FCEM. Teresa předpokládá, že i v druhé polovině roku 2019 budou manažerskou práci v jejím americkém regionu ovlivňovat politické šarvátky mezi dvěma politickými stranami. Podle ní vnáší do podnikání nežádoucí „rozptýlení”: „Potřebujeme společný cíl, abychom pracovali ve prospěch ekonomiky jako celku. V okamžiku, kdy společnost cítí nejistotu, podniky mají tendenci být konzervativnější. A v okamžiku, kdy jste konzervativní, podnikání nemůže růst.”

Oproti roku 2018 podnikatelka cítí mnohem silnější vliv sociálních sítí, respektive jejich schopnost měnit názory a náladu ve společnosti nebývale rychle a jednoduše. Sama stávající prostředí sociálních sítí označuje za “virové” a očekává, že jako takové se bude promítat do obchodních a marketingových plánů. Druhou věcí, kterou Teresa Meares vyzdvihla jako faktor ovlivňující podnikání, je udržení konkurenceschopných platových nabídek na jedné straně a správná rovnováha mezi náklady na zaměstnance vázané na mzdy, daně a zdravotní péči na straně druhé.

Teresa Meares, která je FCEM World Vice-President, se vyjádřila k silným stránkám žen v podnikání. Podle ní jsou ženy v podnikání (nejen v USA) velmi zodpovědné, jejich hlavní motivací není mimořádný úspěch ani společenské postavení. Mnohem více si cení své nezávislosti, zároveň jsou citlivější vůči tomu, co podnikání přináší či naopak ubírá jejich rodinám: „Mým nejvyšším cílem,” uvádí Teresa: „je vybalancování pracovního a rodinného života. Jsem vlastníkem firmy a pracuji i v několika neziskových komisích. Musím vyvážit svůj pracovní čas a závazky, které mám vůči kolegům a společnosti s těmi rodinnými,” uzavírá Meares.

Monako sleduje Francii

Joëlle Baccialon, FCEM World General Secretary, má podnikatelskou základnu v Monaku, pod hlavičkou společnosti JLA Leadership Sarl se věnuje oblasti obnovitelných zdrojů, energie a ekologických staveb. Podnikání v Monaku závisí na Francii, v případě JLA Leadership Sarl na politice životního prostředí: „Politická situace Francie se našeho odvětví zásadně dotýká, dnes například nevíme, zda některé zákony na podporu odvětví, vstoupí v účinnost, popřípadě kdy. Také některé daňové odpočty na ekologickou restrukturalizaci domů nejsou dosud urovnány, a naopak – některé už byly pozměněny. Lidé i firmy vyčkávají na jasnější podmínky,” uvedla J. Baccialon na konto překážek svého podnikání již na počátku roku 2019. Nyní doplňuje, že ekonomické podmínky a otazníky nad budoucností přimějí zákazníka, aby zaujal pozici „počkejme a uvidíme", což progresi nesvědčí: „Přitom na začátku roku 2019 jsme předpokládali, že letošek bude rokem ekologických projektů, nyní ale všichni znejistěli,” uvádí podnikatelka z Monaka. Konstatuje však, že její firma roste a expanduje a velmi brzy bude stát před rozhodnutím, jak její velikost a financování řešit. V České republice se Joëlle Baccialon podnikat nechystá, preferuje slunné a frankofonní země. Nyní investovala v Africe.

Role žen

Sophie Escrivant se pohybuje v oblasti informačních technologií a výstavnictví, dále také zastává prezidentskou funkci sdružení ADAMA Toulon. V rámci FCEM je pověřená interní komunikací na celosvětové úrovni (FCEM World Comunication Manager). V podnikatelském životě pořádá veletrhy zejména v oblasti nových technologií zaměřených na podporu inovačních firem. Co jejímu podnikání „určuje” rozlet, jsou reformy francouzské vlády. Jsou to právě podnikatelé, kteří se budou muset vyrovnávat se sociálními hnutími a protestními pochody, které reformy vyvolaly, jak Escrivant zdůraznila. Aktuálně Sophie Escrivant připravuje několik odborných eventů a nových konceptů ve Francii a USA. Patří mezi ně i dlouhodobý projekt Místo žen ve filmovém průmyslu. Jde o diskusi s herečkami, které se chtějí podělit o své zkušenosti z jejich atraktivního prostředí. V roce 2020 bude Escrivant spolupořádat odborný event s podtitulem: Místo žen v ekonomickém světě.

Olivové B2B

Cinzia Cicolella, FCEM World Ethics Commissioner&Protocol se pohybuje v potravinářském odvětví. Její firma Olio Cicolella se soustředí na olivové oleje nejvyšší kvality. Zaměstnává ty nejlepší ochutnavače a specialisty na míchání lisovaných olejů z různých druhů oliv. V letošním roce mnohem více cestuje, jejím podnikatelským cílem je rozšíření obchodní sítě na sever Evropy a do Andalusie. Její produkty mají špičkovou kvalitu, což znamená i vysokou cenu. Přestože klientů, kteří vysokou kvalitu vyžadují, není málo, jejich ochota za ni platit není samozřejmá. V letošním roce Cinzia plánuje posílit B2B spolupráci se supermarkety, kam chce své olivové oleje dodávat. V Praze již podnikala a bylo by jí potěšením zde obchodního partnera opět najít.

Český optimismus

Oblast výstavnictví a marketingu je doménou Kateřiny Haring, prezidentky ČMAPM a FCEM World Vice-President Europe. Její společnost Dynamic Group se sídlem v Kopřivnici zajišťuje veletržní expozice pro českou i mezinárodní klientelu na domácích i zahraničních trzích. Výstavám a veletrhům, podle Haring, letos prospívá ochota firem investovat do reklamy a marketingu, ze kterých je část prostředků alokována pro účast na velkých eventech: „Nálada firem a konjunktura trhu se navzájem kopírují. Vzhledem k provázanosti mezinárodních trhů se veletrhům daří, hlavním faktorem je a bude situace a atmosféra v Ruské federaci, USA a v Evropské unii.”

V okamžiku, kdy česká podnikatelka srovnává výzvy, kterými se zaobírala na počátku letošního a loňského roku, vidí velkou podobnost v rychlosti, s jakou úspěšní podnikatelé musí operovat: „Doba a tempo se zrychlují díky novým technologiím, které vás zastihnou všude a v jakoukoliv denní dobu. Tím se zvyšuje i konkurence, protože kdo dříve reaguje a odpoví, ten získá zakázku,” říká hlavní tvář společnosti s příhodným jménem Dynamic Group. Pozitivně se Haring staví také k otázce překážek rozvoje svého oboru: „Věřím, že letos nepůjde o žádné speciální překážky, jako tomu bylo v případě sankcí ve vztahu k Ruské federaci, které jsou od roku 2014. Na ty si už všichni zvykli a fungují i s nimi. Nicméně, ovlivnit nás může brexit, který určí, jak se bude postupovat v případě dočasné práce našich pracovníků na technickém veletržním zázemí ve Spojeném království. Zatím není vůbec jasné, jaká pravidla nastanou. Ovlivní to ale hlavně administrativní složku naší práce v případě, že bude potřeba zajišťovat speciální povolení či víza. Předpokládám ale, že bude jisté „přechodné období“ a že „natvrdo“ by se podmínky změnily nejdříve za 2 – 3 roky,” uvádí Kateřina Haring z České republiky.

Zdroj informací

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek & NejBusiness.cz

Datum

10. června 2019

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.6253 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál