Novoroční koncert duchovní hudby na Petrově

Novoroční koncert duchovní hudby na Petrově

Technické muzeum v Brně je již více než deset let spolupořadatelem a organizátorem benefičních koncertů na Petrově a v Červeném kostele. První koncert amerického pěveckého sboru Hammond z Jižní Karolíny se uskutečnil 2. ledna 2007 a jeho výtěžek byl věnován tehdejší organizaci APLA, dnešní Paspoint. Stejný sbor pod vedením dirigenta Stevena Hillarda se po letech vrací a představí se opět v Katedrále svatého Petra a Pavla na Nový rok odpoledne v 16.30 za doprovodu ředitele kůru, varhaníka a sbormistra pana Petra Kolaře.

Vzhledem k osobní vazbě zaměstnanců muzea na bývalou APLA, logicky naše benefice směřovaly k pomoci rodinám dětí i dospělých postižených poruchou autistického spektra. Později se přidalo brněnské Tyflocentrum na které máme úzké spojení díky našemu tyflopedickému oddělení a sbírce, jediné svého druhu v České republice. Naše pomoc a podpora je směřována také ve prospěch seniorů a budoucí práce s nimi, konkrétně brněnské pobočce neziskové organizace Naděje.

Díky velkorysosti a spolupráci s Biskupstvím brněnským většinou máme možnost prezentovat repertoár duchovní hudby přímo na Petrově, což je naopak pro sbory skvělá zkušenost a díky prostředí a akustice katedrály úžasný zážitek.

Program Novoročního koncertu navazuje na adventní koncerty svátků minulých dnů a pod vedením dirigenta Stevena Hillarda představí skvělý výběr z amerických gospelů, spirituálů a koled v provedení téměř padesáti členů sboru Hammond z americké Jižní Karolíny a sólové vystoupení varhaníka Petra Kolaře naopak připomene skladby velkých mistrů, zejména Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Handela a Leoše Janáčka. Zazní také soprán Heleny Pellarové.

Steven Hillard
(18.ledna 1974, Sheridan, Michigan, USA)
původně tenor a sólista univerzitních sborů, dnes především dirigent a pedagog vystudoval Univerzitu Jižní Karolíny v roce 2000. Od roku 2001 působí jako sbormistr Hammond School a řídí celkem pět sborových těles včetně mužského sboru Seven at Seven Men´s Ensemble, Bel Canto Women´s Ensemble a sboru, který budeme mít příležitost si poslechnout během novoročního koncertu i zde v Brně. Během své kariéry se svými zpěváky koncertoval ve několika desítkách měst včetně Vatikánu, Jeruzaléma, katedrály v Salzburku, Vídni a Benátkách. Aktivně se podílí na organizaci festivalů a koncertů především v oblasti jihovýchodu Spojených států. Do Brna se vrací přesně po jedenácti letech se vzpomínkou na svoji první úspěšnou návštěvu v roce 2007.

Petr Kolař
(6. dubna, 1968, Prostějov)
varhaník a regenschori v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně, vyučující na Konzervatoři Brno a Janáčkově akademii múzických umění. Varhanní hru studoval na brněnské konzervatoři v letech 1982 až 1988 a poté pokračoval ve studiu na Jamu, kde byl žákem prof. Aleny Veselé. Po ukončení studií začal vyučovat varhanní hru a improbizaci na Oddělení duchovní hudby JAMU a později i na konzervatoři. Už během studií díky svému talentu začal působit jako varhaník a ředitel kůru v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, od roku 1998 je ředitelem kůru a hlavním varhaníkem brněnské katedrály. Ve své profesionální kariéře se aktivně věnuje sborovému zpěvu, je sbormistrem Dómského smíšeného sboru Brno. Během návštěvy papeže Benedikta XVI. roku 2009 dirigoval orchestr při slavnostní brněnské bohoslužbě. Sólově vystupuje doma i v zahraničí.

The Hammond School Select Ensemble je nejúspěšnější a nejprestižnější školní sbor pod taktovkou Stevena Hillarda. Koncertoval mimo jiné s Orchestrem národní filharmonie ve Washingtonu v roce 2003 a ve stejném roce se vydal na turné do Evropy pod názvem „Jeden svět, jeden hlas“. O kvalitě provedení duchovní hudby svědčí i dvě návštěvy a koncerty ve Vatikánu v letech 2006 a 2013, kdy měli studenti tu čest zpívat slavnostní papežskou mši přímo v bazilice svatého Petra. Hlavní myšlenkou společné identity a uměleckého vyjádření sboru je propojení napříč zeměmi a kontinenty, které hudba umožňuje.

Zdroj informací

Technické muzeum v Brně a NejBusiness.cz

Datum

31. prosince 2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.74 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál