Do Národní potravinové sbírky se chce 10. listopadu zapojit téměř polovina Čechů

Do Národní potravinové sbírky se chce 10. listopadu zapojit téměř polovina Čechů

V sobotu 10. listopadu proběhne šestý ročník unikátní charitativní akce - Národní potravinové sbírky. O tom, že jde skutečně o celonárodní projekt, kterým Česko žije, svědčí fakt, že 80% populace tuto sbírku zná. A co je podstatné - jsou ochotni pomáhat nákupem potravin a drogistického zboží potřebným. Pomoc chtějí hlavně matkám samoživitelkám a osamělým seniorům. Ukázal to průzkum, který v říjnu uskutečnila pro organizátora sbírky BpS - Byznys pro společnost výzkumná agentura IPSOS.

Znalost Národní potravinové sbírky výrazně narůstá s věkem a vyšším vzděláním. Za šest let existence se tak sbírka stala celonárodní akcí, na níž se řada lidí těší a chce na prahu adventu pomoci svým nákupem potřebným.

Důležitější než znalost samotné sbírky je však ochota pomoci jejím prostřednictvím – a podle výzkumu se chce letos do Národní potravinové sbírky zapojit 44 % obyvatel České republiky. Pravidelně se do sbírky zapojuje 20 % populace.

„Lidé nejčastěji plánují darovat potraviny (48 % dotázaných) a drogistické zboží (42 % dotázaných) v hodnotě 100-249 Kč,“ říká Tomáš Macků, ředitel komunikace agentury IPSOS a dodává: „více pomáhat jsou připraveny ženy, polovina Češek chce v sobotu 10. listopadu přijít a pomoci nákupem, zatímco u mužů to je 38 %.“

Připravenost pomoci je dána i tím, že si lidé uvědomují, že v České republice existují skupiny lidí, které jsou ohrožené nedostatkem potravin či drogistického zboží. Přesvědčených je o tom 8 z 10 Čechů. Za nejohroženější skupiny považují lidi bez domova (myslí si to 72 % dotázaných), osamělé seniory (65 %) a matky samoživitelky (64 %). Pomoc by podle nich měla směřovat ale zejména k seniorům a matkám samoživitelkám.

I proto chce Národní potravinová sbírka letos upozornit na tíživou situaci matek samoživitelek. „Průměrný měsíční příjem matek samoživitelek se pohybuje od 10 do 20 tisíc korun, výživné na dítě přitom dostává každá druhá. Většinou se starají o 1 nebo 2 děti a jejich finanční situace umožňuje pravidelně nakupovat ovoce a zeleninu nebo platit dětem zájmové kroužky ve školce či ve škole jen každé čtvrté matce samoživitelce. Národní potravinová sbírka těmto ženám pomůže nejen materiálně, ale také díky ní chceme upozornit na nelehkou situaci matek samoživitelek,“ říká Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek.

Zdroj informací

Byznys pro společnost a NejBusiness.cz

Datum

31. října 2018

Fotogalerie

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.508 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál