Nobelova cena za lékařství byla udělena za léčbu rakoviny

Nobelova cena za lékařství byla udělena za léčbu rakoviny

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za vývoj speciální imunologické léčby rakoviny. Jejich výzkum využívá schopnosti imunitního systému napadat rakovinné buňky. Imunoterapie, za níž byla letos udělena Nobelova cena za lékařství, je převratná. Výrazně prodloužila délku přežití a zlepšila kvalitu života pacientů.

Nobelova nadace ve svém zdůvodnění na twitteru uvedla, že výzkum oceněné dvojice vědců představuje přelomový bod v boji proti rakovině. Americký vědec Allison zkoumal bílkovinu, která funguje jako brzda regulující funkci imunitního systému. „Odhalil potenciál uvolnění této brzdy a vypuštění našich imunitních buněk s cílem napadání nádorů. Tento koncept pak rozvinul v nový přístup k léčbě pacientů,“ napsala Nobelova nadace.

Druhý z laureátů, Japonec Hondžó, podle Nobelovy nadace „objevil jinou bílkovinu na povrchu imunitních buňek a zjistil, že také funguje jako brzda, ale s odlišným mechanismem“. „Léčba založená na jeho objevu se ukázala být velmi efektivní v boji proti rakovině,“ dodala nadace.

V Česku žije asi půl milionu lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo žijí se zhoubným nádorem. Počty nových případů rakoviny rostou, klesá ale počet těch, kteří v důsledku nemoci zemřou. Z některých typů rakoviny se tak díky lepší léčbě stávají v podstatě chronická onemocnění, se kterými pacienti žijí i desítky let.

Výdaje zdravotního pojištění na léčbu rakoviny byly v roce 2016 druhé nejvyšší po nemocích srdce. Imunoterapie patří mezi drahou onkologickou léčbu, která stojí i statisíce či miliony korun ročně.

Zdroj informací

Janssen-Cilag s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

25. října 2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

COVID - Firmy a OSVČ


Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.608 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál