Nadace Tomáše Berdycha podporuje dárcovství krevní plasmy

Nadace Tomáše Berdycha podporuje dárcovství krevní plasmy

Tomáš Berdych se rozhodl podpořit myšlenku dárcovství krevní plasmy. Jeho nadace zahájila spolupráci s dárcovským centrem Plasma place. Stalo se tak v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy, který má upozornit na vzrůstající význam této nenahraditelné tělní tekutiny pro moderní medicínu.

Nadační fond Tomáše Berdycha založil tenista v roce 2013 za účelem podpory rozvoje aktivit dětí i dospělých. Dlouhodobě podporuje například celou řadu mladých handicapovaných sportovců v možnosti trénovat, zlepšovat se a účastnit se mezinárodních soutěží. Berdych se nyní rozhodl pomáhat i jinak a osobně podpořit myšlenku dárcovství. „Je to něco, čím může zdravý člověk pomoci nemocným. Dárců je stále nedostatek. Také kvůli tomu, že o této možnosti vůbec neví“, vysvětluje.

Tenista sám daroval v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy. Smyslem akce, do které se zapojilo více než 500 dárcovských center po celém světě, bylo zvýšit povědomí veřejnosti o vrůstajícím významu slámově žluté složky lidské krve. Vyrábějí se zní léky, které pomáhají například při léčbě rozsáhlých popálenin, při náročných chirurgických zákrocích včetně transplantací, s léčbou onemocnění jater a plic, při léčbě dětí s HIV nebo pokousaných zvířaty se vzteklinou.

Společnost Plasma place, která provozuje v Česku dvě dárcovská centra, se do akce zapojila originálním způsobem. Během jednoho týdne odebrala 745 litrů krevní plasmy, které získala od tisícovky dárců. „Naše centra v Praze a Hradci Králové získala rekordní množství krevní plasmy a to na pouhých 28 odběrných lůžcích. Z toho je patrné, že naše centra byla maximálně vytížená a náš záměr podpořit myšlenku dárcovství během mezinárodního týdne dárcovství se úspěšně povedl,“ hodnotí záměr Petra Hladíková, hlavní sestra Plasma place.

Počet dárců krevní plasmy celosvětově roste, stále jich však není dostatek na to, aby uspokojili rostoucí poptávku farmaceutických firem. „Léky z plasmatických bílkovin jsou lékaři předepisovány ve stále větší míře. Moderní medicína neustále nachází nové oblasti jejich účinného využití. Proto je krevní plasmy stále nedostatek. Platí to především pro Evropu, kam se musí surovina dovážet z USA“, upozorňuje Mudr. Luděk Rubáš, bývalý ministr zdravotnictví, který dnes v oboru působí.

Česká dárcovská centra se proto snaží dárce motivovat finanční náhradou za odběr, bonusovými programy, příjemným prostředím i nadstandardním servisem. „Spíše než v klasické nemocnici, jsem si připadal jako na nějaké moderní klinice, odběr nebyl nepříjemný a netrval dlouho“, popisuje své dojmy Berdych. Díky nově uzavřené spolupráci se budou moct dárci v Plasma place vdát své finanční náhrady za odběr ve prospěch Nadačního fondu Tomáše Berdycha a znásobit tak účinek své pomoci.

Zdroj informací

Plasma place a NejBusiness.cz

Datum

23. října 2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.636 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál