Za dovolenou letos Češi v průměru utratili 21 788 Kč

Za dovolenou letos Češi v průměru utratili 21 788 Kč

Na dovolenou letos zamířilo 7 z 10 Čechů. Pouze 22 % z nich si ji celou nechalo zařídit od cestovní kanceláře. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro jednoho z předních poskytovatelů nebankovních úvěrů, společnost PROFI CREDIT.

Díky rostoucím platům, rekordně nízké nezaměstnanosti a pozitivním vyhlídkám do budoucna si Češi mohou dovolit více utrácet. Projevuje se to i na počtu lidí, kteří se letos vydali na letní dovolenou. Zatímco v minulém roce to bylo 65 %, letos toto číslo vzrostlo na 70 %.

Částka, kterou Češi v průměru za dovolenou utratili, meziročně vzrostla o více než tisíc korun. V loňském roce to bylo 20 633 Kč, v tom letošním již 21 788 Kč. Naprostá většina respondentů (97 %) pak uvedla, že je schopna dovolenou ufinancovat z vlastních příjmů a úspor. „Z našich průzkumů dlouhodobě vyplývá, že Češi si berou půjčku na dovolenou pouze výjimečně. Mnohem více si půjčují na nezbytné věci, jakými jsou například oprava automobilu nebo domácího spotřebiče, který jim znenadání vypoví službu,“ doplňuje Pavel Klema, generální ředitel PROFI CREDITu.

Do nákladů na letní dovolenou jsou započítány i položky, které si Češi pořizují speciálně kvůli ní. Jedná se především o opalovací krémy (78 % respondentů), oblečení (65 %) a léky (54 %). Většina respondentů (83 %) cestujících do zahraničí uvedlo, že si ještě před dovolenou hodlá zřídit cestovní pojištění.

Většina dotázaných (73 %) v průzkumu uvedla, že preferuje objevování nových míst. I proto počet Čechů, kteří tráví dovolenou v zahraničí, roste. Ještě v loňském roce to bylo 43 %. Letos záměr cestovat do zahraničí deklarovalo 51 % respondentů. Mezi nejoblíbenější destinace patří Jižní Evropa (36 %), dlouhodobě populární Chorvatsko (22 %) a sousední Slovensko (16 %).

Na cestovní kancelář se při zařizování své dovolené plně spolehlo pouze 22 % dotázaných. Celých 63 % si naopak celou dovolenou organizovalo samo a 15 % oba přístupy kombinovalo. Způsob zařizování dovolené úzce souvisí s tím, jestli se letošní cílová destinace nachází v ČR nebo v zahraničí. Ti, co plánují dovolenou v ČR, si obvykle zařizují dovolenou na vlastní pěst (8 z 10 dotázaných), u zahraničních dovolených jsou to jen 4 z 10.

Zdroj informací

PROFI CREDIT Czech, a. s. a NejBusiness.cz

Datum

26. září 2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

COVID - Firmy a OSVČ


Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.6529 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál