Umělá inteligence pro aerolinky nadchla české investory

Umělá inteligence pro aerolinky nadchla české investory

Unikátní autonomní službu pro aerolinky, založenou na umělé inteligenci, přivezla na jarní český PitchdAI slovenská společnost Aviget. Mimo automatizace řady interních firemních procesů umí Aviget samostatně obsloužit zákazníky, ať už jsou sebenáročnější. Dva významní soukromí investoři se rozhodli projekt podpořit pěti miliony korun.

Aviget logoSlovenská společnost Aviget si na pražský PitchdAI přijela pro pětimilionovou podporu od dvou soukromých českých investorů. Nabídla jim zajímavý produkt, poskytující servis pro letecké společnosti disponující technologií umělé inteligence.

Specializací Avigetu je vytěžování dat a jejich využití pro automatizaci specifických procesů. V tak náročných provozech, jako je zázemí leteckých společností, to může znamenat zásadní konkurenční výhodu – zvládne bezchybně zpracovat řadu úkonů, které by jinak museli řešit lidé. Zaměstnanci callcenter a přepážek tak přichází na pomoc umělá inteligence, která pomůže zmenšit fronty i zrychlit odbavení.

Nekonečně výkonný, ale současně i vstřícný a trpělivý

Vždy příjemný, vstřícný a nekonečně trpělivý chatbot Avigetu s cestujícím probere jeho požadavky a přání, ať se během rozhovoru mění jakkoliv. Je schopen zjistit lety, seřadit je podle dostupných cen, zarezervovat letenku, vyřídit check-in. Stejně snadno s ním vyřídíte doplňkové služby, včetně rezervace hotelu či auta v místě destinace. To všechno z pohodlí domova, ale i na cestě – stačí být online.

Jedním ze zásadních důvodů pro získání investorské podpory byl fakt, že Aviget lze velmi snadno implementovat do většiny provozů aerolinek a plánuje v první fázi podporu 27 světových jazyků.

Aviget vznikl jako pomoc frustrovaným zaměstnancům aerolinek. Teď je možná nahradí.

„Aviget mě napadlo založit během práce na rezervačním oddělení nízkonákladové letecké společnosti. Často se stávalo, že jsme z provozních důvodů museli rušit větší množství letů, což samozřejmě působilo přetížení našich zaměstnanců v call centru a na letištních přepážkách.

Neschopnost odbavovat požadavky cestujících včas, ačkoliv šlo většinou o poměrně jednoduché požadavky, velmi komplikovala provoz a v konečném důsledku ohrožovala celou firmu. Většina cestujících má přitom – v tomto konkrétním případě – na výběr ze tří možností: Akceptovat nový let, změnit let podle svých požadavků nebo požádat o finanční refundaci. Takže řešit jejich požadavky by neměl být vůbec problém.

Druhým příkladem je, že i naše levné letenky byl problém prodat, protože mnoho cestujících si je neumělo najít. Tam je další velká oblast pro nás, protože letecké společnosti například neumí využívat pro nabídku a komunikaci s cestujícími sociální sítě“, vysvětluje Peter Kollár, zakladatel Avigetu.“

Před třemi lety jsme se rozhodli vzlétnout s vlastním startupem. Křídla nám dala umělá inteligence.

„V roce 2017 jsem se rozhodl intenzivně pracovat na svém vlastním projektu, protože jsem se chtěl věnovat řešení výše uvedených výzev autonomní formou s využitím umělé inteligence. S kolegou Milanem Haladou jsem se znal ze spolupráce na jiném startupu a rychle jsme společnými silami vytvořili prototyp našeho chatbotu, který jsme představili leteckým společnostem na výstavě Passenger Technology Solutions v Hamburgu téhož roku. A pak už to šlo rychle.“, vypráví Peter.

Hledání investorů nebylo snadné.

Zpočátku jsme se snažili získat podporu od vícero Venture Capital fondů. Ukázalo se to však jako bludný kruh, kde fondy chtěli investovat do hotového produktu, ale my potřebovali peníze právě na jeho dokončení.

Na AI Startup Incubator jsem narazil díky setkání s Petrem Šrámkem. Jeho tým nám pomohl připravit produkt pro soukromé investory.
Získanou investici využijeme na další vývoj produktu, ale i obchodní a marketingové aktivity. Pevně věřím, že společně se zkušenostmi investorů a podporou mentorského týmu AI Startup incubatoru se nám podaří vybudovat úspěšnou firmu s mezinárodní klientelou.“, dodává Peter.

Petr Šrámek, zakladatel a ředitel AI Startup Incubatoru, se na spolupráci těší. „Aviget se může stát dalším evropským „zářivým startupem“. Výborný nápad, výborně zvolené technologie a dostatek zkušeností z oboru jsou dobrým základem pro růst i úspěch. Naším prvním společným úkolem bude najít a sestavit tým vývojářů. Hned pak přijde na řadu marketing a obchod“.

Vlastimil Palata, jeden z investorů ke své motivaci investovat do Avigetu říká: „Autoři projektu znají velmi dobře prostředí aerolinek. Proto věřím, že Aviget bude úspěšný.“

I druhý investor, zastoupený společností Dibiti, vnímá obchodní potenciál projektu. „O investici do projektu Aviget rozhodlo několik důvodů. Projekt využívá umělé inteligence v oblasti, kde je zjevný její přínos a současně jsou jasné metody, které vedou k naplněni cílů. Obchodní přínos může být obrovský. Projekt je velmi dobře připraven a stojí za ním lidé s dlouholetou zkušeností v oboru. Věříme, že s pomoci investoru a AI Startup Incubatoru bude projekt úspěšný.“

AI Startup Incubator trvale hledá zajímavé startupy v oblasti umělé inteligence i investory, kteří mají o podobné projekty zájem. Další PitchdAI je připraven na podzim letošního roku.

Zdroj informací

AI Startup Incubator a NejBusiness.cz

Datum

13. září 2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.4882 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál