Systém šedé vody po půl roce provozu

Systém šedé vody po půl roce provozu

Bytový dům Botanica K 3,4 se stal prvním rezidenčním domem v Česku, ve kterém byl úspěšně zprovozněn systém na využití šedých vod. Jeho obyvatelé mohou být spokojeni. Za půl roku se jim podařilo ušetřit 550 m³ pitné vody. Výsledky průzkumu spokojenosti obyvatel domu navíc ukázaly, že více než tři čtvrtiny respondentů považují systém využívání šedé vody za velmi pozitivní či vyhovující.

Nadměrný odběr vody, nedostatek srážek i nevhodné hospodaření s půdou způsobují stále větší nedostatek vody v Česku. Světová zdravotnická organizace předpovídá, že v roce 2025 bude polovina světové populace postižena nedostatkem pitné vody. Skanska Reality proto již nyní myslí na budoucnost a na způsob, jak v oblasti rezidenčního bydlení vodu šetrněji využívat. Jako první developer v Česku postavila bytový dům, ve kterém nahradila pitnou vodu za tzv. šedou vodu, a to tam, kde to dává ekonomický i ekologický smysl – u splachování toalet.

„V nainstalované technologii ve sklepě domu se shromažďuje voda z umyvadel, van a sprch, přečisťuje se, dezinfikuje a vrací zpět do oběhu právě pro účel splachování toalet. Díky mechanickému, biologickému a chemickému čištění dosahuje přečištěná voda vysoké kvality,“ říká Petr Dušta, senior manažer projektu Botanica K. „Protože se nám recyklace šedé vody osvědčila, připravujeme i další projekty s tímto řešením. Systém se navíc snažíme neustále zdokonalovat. Spolupracujeme například s Vysokou školou chemicko- technologickou,“ dodává Eva Neudertová, specialistka na zelená řešení.

Z dat nasbíraných za půlroční provoz vyplývá, že z celkového množství 3644 m³ spotřebované pitné vody bylo recyklováno 550 m3, což činí 15 %. Z dat dále vyplývá, že domácnosti vyprodukují zhruba dvojnásobek šedé vody oproti reálné spotřebě vody na splachování. Skanska Reality si tak potvrdila předpoklad, že šedé vody bude nadbytek. Zbylých 50 % šedé vody z umyvadel van a sprch odteklo nevyužito do kanalizace.

Celý systém je i přesto připraven na variantu, že šedé vody z domácností nebude dostatek, například kvůli specifickému chování uživatelů domu. V takovém případě se dočerpává zachycená dešťová voda z podzemní nádrže. Tato potřeba nastala v červenci, kdy bylo v domě dočerpáno 90 litrů dešťové vody.

Od zprovoznění systému využívání šedé vody ušetřily domácnosti bytového domu Botanica K 3,4 za šest měsíců téměř 50 tisíc korun (při stávající ceně vody v Praze 87 Kč za m³). Z průzkumu spokojenosti, který si Skanska Reality u klientů bytového domu zpracovala, vyplývá, že 86 % respondentů vnímá systém splachování toalety šedou vodou jako vyhovující až velmi pozitivní. Pouze jeden respondent uvedl, že systém vnímá jako nevyhovující. I přesto, že někteří respondenti u šedé vody zmiňovali lehký zápach po chlóru (který je způsoben hygienickým zabezpečením vody), 96 % respondentů vnímá využívání šedé vody ve svém domě jako pozitivní a vítá úsporu pitné vody či nezávislost na klimatických změnách.

Šedá voda v kostce:

Spotřeba (období 01/2018 – 07/2018)
Bytový dům Botanica K 3,4

Celková spotřeba pitné vody 3644 m³
Celková produkce šedé vody ze sprch, van a umyvadel 1174 m³
Objem využité šedé vody 550 m³

Spokojenost zákazníků
Bytový dům Botanica K 3,4

Mám dobrý pocit z využívání šedé vody a myslím si, že to je vůči životnímu prostředí a mé peněžence dobré řešení 71 %
Využití šedé vody beru jakou součást svého domova a nepřemýšlím o ní 22 %
Šedá voda mi spíše vadí, kdybych si mohl(a) vybrat, raději bych toaletu splachoval(a) vodou pitnou 7 %

Spokojenost zákazníků
Bytový dům Botanica K 3,4

Po 6 měsících od zahájení provozu vnímám systém splachování toalety šedou vodou jako:

Velmi pozitivní 46 %
Vyhovující 39 %
Neutrální 11 %
Nevyhovující 4 %
Problematický 0 %

Zdroj informací

Skanska a.s. a NejBusiness.cz

Datum

21. srpna 2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7717 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál