Dr.Max jako vůbec první síť veřejných lékáren v ČR začal s pilotním provozem, který garantuje, že bude pacientovi vydán pouze pravý, nikoli falšovaný lék. Uplatňování evropské protipadělkové směrnice klade na lékárny nové požadavky.
Hned několik lékáren sítě Dr.Max má za sebou první týden pilotní fáze oběhu léčiv nastaveného podle kritérií evropské Směrnice o padělaných léčivých přípravcích (FMD – Falsified Medicine Directive). Lékárny Dr.Max ji zkoušejí jako zatím jediná síť veřejných lékáren v ČR. Dosud vše běží bez závažnějších komplikací, třebaže si uplaňování Směrnice vyžádalo změny software i technického vybavení. V tomto směru jde zejména o pořízení nových čteček schopných poradit si s 2D kódy, kterými budou léky do budoucna nově označovány. „Jako největší hráč na trhu si uvědomujeme svou odpovědnost při účasti na zásadních inovacích, i když to s sebou nese potřebuznačných investic,“ komentuje rozběh pilotního provozu Daniel Horák, generální ředitel společnosti ČLH, která síť lékáren DR.Max provozuje.
V celé síti bylo například nutné přizpůsobit nové Směrnici čtečky jak na expedici, tak na příjmu, kde dosud bylo jen klasické vybavení pro čtení čárových kódů. Při ceně kolem 5 tisíc za kus to znamená pro všech cca 430 lékáren Dr.Max dodatečný náklad přes dva miliony korun jen na počítačích u příjmu. Většinu čteček bylo ale nutné vyměnit i na expedici, tedy u výdejé léků pacientovi. Kvůli stále větším nárokům na rychlost přenosu dat bylo nutno také u mnoha lékáren navýšit kapacitu internetu. Další náklady představuje vlna školení expedientů na nové nejen softwarové změny, ale i na kompletně nový způsob výdeje léků. Softwarově se musel přeprogramovat celý příjem i expedice, proces retaxace a prostě logika pohybu kontrolovaného přípravku.
První jednání o testovacím provozu s garantem projektu – Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) se uskutečnila před více než rokem. Původně se předpokládal pilotní start v prosinci 2017, došlo ale k několika odkladům. „Fakt, že si AIFP vybralo síť Dr.Max, svědčí o tom, že jsou naše lékárny považovány už teď za bezpečný kanál oběhu léků,“ kometuje nominaci Daniel Horák. Od prvního červencového pondělka se oběh léků podle FMD testuje v prvních lékárnách Dr.Max – např. na poliklinikách v Kladně a pražských Modřanech, v Praze Kobylisích na Střelničné a u Ládví, v Čakovicích a Na Poříčí. První část pilotního provozu se zatím týká čtyř přípravků, opatřených nově dvojím kódem: Strattera, Trulicity, Durogesic a Klimonom. Výdej pacientům zatím probíhá normálně, i když dochází k mírnému zdržení. Propojení lékáren s úložištěm pro ověření léku bylo funkční, pravost se podařilo potvrdit.
Protipadělková směrnice FMD bude pro státy EU účinná od února 2019. Je ke stažení například ZDE.
Dr.Max a Nejbusiness.cz
8.7.2018
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...