Melanomový stan zjistil vyšší výskyt zhoubných nádorů než v uplynulých letech

Melanomový stan zjistil vyšší výskyt zhoubných nádorů než v uplynulých letech

Téměř 160 diagnostikovaných zhoubných nádorů při necelých 4200 vyšetřených. Taková je bilance letošního Stanu proti melanomu, na kterém se lékárny Dr.Max podílejí jako generální partner. To je vyšší záchyt než v uplynulých letech a dokazuje to, že obyvatelé Česka stále podceňují nebezpečí slunečního záření. Je to jasné varování před nastupující letní sezónou.

Jako už tradičně, i letos nabízel Stan proti melanomu možnost vyšetření pokožky zdarma ve třech městech republiky. Po dvou dnech v Praze se přestěhoval na jeden den do Brna a na stejně dlouhou dobu ještě do Ostravy. Celkem jím ve všech třech lokalitách prošlo 4194 klientů, u kterých bylo diagnostikováno 47 melanomů, 94 bazaliomů a 17 spinaliomů. V roce 2017 to bylo 151 (při cca 4 500 vyšetřených) a předloni 97 (při cca 4000 vyšetřených).

„Až dvě třetiny kožních nádorů vznikají kvůli tomu, že se lidé vystavují škodlivému slunečnímu záření“, upozorňuje MUDr. Gabriel Pallay, ředitel odborného rozvoje lékáren Dr.Max a varuje: „Kožní nádory nejvíce ohrožují osoby s kožním fototypem I až II, tedy lidí se světlou pletí, jichž žije v Česku patnáct procent. I když úmrtnost na rakovinu kůže neroste tak strmě jako její výskyt, i nadále patří právě melanom k nejfatálnějším nádorům. Podle údajů Národního onkologického registru, v posledních letech umírá v Česku na zhoubný melanom každoročně přes 400 lidí."

Všechny lékárny Dr.Max se i z tohoto důvodu v posledních letech zaměřily na péči o pokožku systematicky. Asi v sedmi desítkách z nich fungují dermocentra a sortiment léčivé dermokosmetiky i přípravků na ochranu kůže před sluncem je velmi široký. Tato kategorie produktů je nejžádanější jak v klasických lékárnách, tak na e-Shopu. „Kůže je největší lidský orgán, má řadu významných funkcí a je místem prvního kontaktu s fyzikálními, chemickými nebo biologickými vlivy vnějšího prostředí. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč naše lékárníky i další zaměstnance lékáren důkladně a kontinuálně v oblasti dermatologie vzděláváme,“ vysvětluje dále MUDr. Gabriel Pallay. Lékárníci pacienty také upozorňují, pokud jsou jejich léky či doplňky stravy spojeny s rizikem fototoxicity či fotoalergie a hrozí riziko nežádoucí kožní reakce.

Více jak 430 lékáren Dr.Max patří mezi nejvíce navštěvovaná zdravotnická zařízení v České republice – v roce 2017 pomohly vyřešit přes 40 milionů případů. Jsou proto ideálním místem pro konzultaci zdravotních rizik, včetně upozorňování na možné poškození kůže vlivem nadměrného slunečního zářením. Stanem proti melanomu každoročně projde přes 4.000 osob, kterým je bezplatně poskytnuto odborné vyšetření a v případě potřeby i následná odborná péče. Z hlediska odborných aktivit jsou proto lékárny Dr.Max a Stan proti melanomu přirození odborní partneři.

Hlavním organizátorem Stanu proti melanomu byla Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem a Fakultní nemocnicí Ostrava, pod záštitou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z. s. Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách www.melanom.cz.

Zdroj informací

Dr.Max NejBusiness.cz

Datum

22.5.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

COVID - Firmy a OSVČ


Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.5766 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál