Vysoká pec č. 3 v ArcelorMittal Ostrava má digitální dvojče

Vysoká pec č. 3 v ArcelorMittal Ostrava má digitální dvojče

ArcelorMittal Ostrava dokončila další unikátní projekt v oblasti automatizace a digitalizace. Digitální dvojče - model vysoké pece č. 3, dokáže díky novému systému měření věrně simulovat a analyzovat procesy uvnitř vysoké pece. Zaměstnanci tak mohou lépe odhadovat, co se v peci právě děje, a také rychleji reagovat. Výroba je tak díky modelu, jehož vývoj trval téměř dva roky, bezpečnější a efektivnější. V průběhu letošního roku se svého digitálního dvojčete dočká i vysoká pec č. 2.

„Přestože vysoká pec je doslova prošpikována soustavami měřicích zařízení, proces odehrávající se za jejím pláštěm je stále skryt. Proto jsme před dvěma lety začali pracovat na novém, digitálním modelu, který na základě měření měřitelných veličin jako jsou například složení vsázky, tlak a teplota, dokáže modelovat procesy odehrávající se uvnitř pece,“ popisuje Miroslav Hýbl, ředitel závodu automatizace v ArcelorMittal Ostrava.

Digitální dvojče, které je nově v provozu na vysoké peci č. 3, představuje významný posun ve výrobě surového železa. Ta patří k základním pilířům výroby v ostravské huti už více než 65 let, ale i přes svou dlouhou historii je z hlediska řízení stále složitým procesem. Proto vypracovali experti z ostravské huti soustavu modelů, které proces uvnitř pece přesně popisují. Samotný proces je těžko měřitelný, proto se vše provádí za použití nejmodernější výpočetní techniky, a model je pak vyobrazován v digitální formě.

„Dříve proces výroby a jeho plynulost hodně závisely na zkušenostech a kvalitě obsluhy. Teď dvojče situaci zjednodušilo a pomáhá nám hlídat procesy, které se v peci odehrávají, a lépe a rychleji na ně reagovat. Výroba surového železa tak bude bezpečnější a efektivnější,“vysvětluje Jan Sýkora z vysokých pecí, který má na starosti inovace a podporu výroby.

Zdroj informací

ArcelorMittal Ostrava a NejBusiness.cz

Datum

29.4.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.6775 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál