Stále více Čechů se zajišťuje do budoucnosti pravidelným investováním, potvrzuje Česká spořitelna

Stále více Čechů se zajišťuje do budoucnosti pravidelným investováním, potvrzuje Česká spořitelna

S legendárním americkým filantropem a investorem Warrenem Buffettem se setkalo jen velmi málo Čechů. Stále více lidí se ale začíná řídit jeho doporučením, že každý by měl utratit pouze tolik, kolik mu zůstane poté, kdy provede pravidelné investice na zabezpečení důstojné penze. Investování, včetně toho pravidelného, se dostává „pod kůži“ Čechů. Vyplývá to ze statistik České spořitelny, která je největším správcem aktiv v Česku a která dlouhodobě zdůrazňuje význam pravidelného investování. V loňském roce přibylo do fondů spravovaných Českou spořitelnou 17,068 miliard korun, třetina z celkového nárůstu domácího trhu. Celkem v současnosti spořitelna lidem spravuje aktiva v souhrnné hodnotě 126,588 miliard korun.

„Jen v loňském roce začalo prostřednictvím České spořitelny investovat 55 tisíc nových investorů,“ uvádí Jaroslav Kropáček, specialista pro obchodní a prodejní operace České spořitelny. „Potvrzuje se tak skutečnost, že Češi se naučili využívat nástroje kapitálových trhů a Česko v tomto ohledu začíná dohánět vyspělé trhy.

K zajištění důstojné penze a budoucích potřeb pro sebe i své děti využívají Češi tradičně produkty podporované státními dotacemi, zejména penzijní spoření a také stavební spoření. Stále více lidí ale pravidelně investuje i do podílových fondů.

„Lidé postupem času zjišťují, že pravidelné investice umí přinést dlouhodobě zajímavý výnos, a přestávají se jich bát,“ zdůrazňuje Kropáček.

Top Stocks

Dlouhodobě atraktivní výnosy klientům přináší například jeden z nejoblíbenějších fondů České spořitelny – akciový fond Top Stocks. Za posledních dvanáct měsíců (k 8. 3. 2018) zhodnotil o 12,34 %, za posledních pět let pak jeho výkonnost dosáhla 13,56 % ročně. „Pro všechny, kteří jsou ochotni akceptovat tržní rizika s investicí do tohoto akciového fondu spojena, je zajímavým doplňkem jejich portfolia,“ doplňuje Kropáček.

Na zdůrazňování pravidelného investování „vsadila“ Česká spořitelna před deseti lety, v době nejistoty na trzích pramenící z globální finanční krize. Investiční příběh mezi Čechy zafungoval. Celkem 265 tisíc z celkového počtu 460 tisíc klientů podílových fondů České spořitelny v současnosti investuje pravidelně. Tři čtvrtiny z nich podle statistik začínají do tří let investovat i jednorázově. Objem pravidelných investic, které lidé provádějí prostřednictvím podílových fondů České spořitelny, v roce 2017 přesáhl 8,15 miliard korun.

Očekávaný růst volatility v letošním roce může znejistit méně zkušené investory, předpovídají analytici. Ještě více tak posílí role investičního poradenství, které Česká spořitelna jako jediná banka na trhu poskytuje koncepčně napříč všemi segmenty investorů. „Investiční poradenství, které klientům poskytujeme, pomáhá lidem nastavit takové investiční portfolio, které odpovídá jejich investorskému profilu. Díky tomu by měl být případný dopad zvýšené volatility na tyto investory menší,“ řekl Kropáček.

Zdroj informací

Česká spořitelna a Nejbusiness.cz

Datum

3.4.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.9731 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál