Hodina Země – boj nejen České republiky proti plýtvání energií

Hodina Země – boj nejen České republiky proti plýtvání energií

Jako každý rok, proběhne i letos na konci března mezinárodní akce Hodina Země. Letos připadá na sobotu 24. března a je stále organizovaná Světovým fondem na ochranu přírody. Cílem akce je především zvýšení povědomí o klimatických změnách. Současně má podpořit jednotlivce, společnosti a vlády na celém světě v přebrání odpovědnosti za svou ekologickou stopu. Projevem podpory je zhasnutí světel na jednu hodinu.

První ročník proběhl v roce 2007, tehdy se prvního velkého zhasínání v australské Sydney účastnilo 2.2 milionu domácností a společností. V roce 2008 se k události připojilo již přes 50 milionů lidí ve 35 zemích světa. V následujících letech se Hodina Země rozrostla až do současného počtu 178 zemí světa. Účastní se například i jeden z nejprestižnějších světových výrobců klimatizačních jednotek Daikin Industries Czech Republic s výrobním závodem a výzkumným centrem v Plzni. „Akce Hodina Země se pro nás stala již tradicí a letošní rok nebude výjimkou. Mezi 20:30 a 21:30 světla zhasnáme tam, kde je to z technického i bezpečnostního hlediska možné. Samozřejmostí je zhasnutí veškerého osvětlení společnosti. Jsme rádi, že jsme inspirovali i některé naše zaměstnance, kteří se do akce zapojují i ve svých domovech,“ říká Petr Nachtman, manažer správy budov Daikin.

Pojem klimatického oteplování a sucha způsobeného právě vysokou spotřebou energie se stává aktuálním tématem i v České republice. Podle statistik Energetického úřadu vzrostla spotřeba energie za rok 2016 na 72,4 TWh, což je nejvíce za posledních 10 let. Podobně stoupla na desetileté maximum i čistá spotřeba (60,9 TWh). Spotřeba nejvíce stoupla u domácností, které meziročně spotřebovaly o 437 GWh (+ 3 %) elektřiny více, než v roce 2015.¹ Zvyšující se počet přihlášených k podpoře Hodiny Země však naznačuje, že promblematika klimatických změn není Čechům lhostejná. Minulý rok se v České republice zapojilo 96 obcí, 245 domácností a uskutečnilo se 24 akcí pro věřejnost. Akci podpořily také české památky. Světla zhasl například zámek Liblice, kostel sv. Matouše v Hati, statní hrad Kunětická hora nebo klášter Broumov. Svou přízeň akci vyjádřilo též 78 firem, hotelů a restaurací. 

  1. http://oenergetice.cz/elektrina/spotreba-elektriny-cr-loni-dosahla-desetileteho-maxima/

Zdroj informací

Allmedia4u, Daikin a NejBusiness.cz

Datum

6.3.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.4481 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál