Komentář k aktuálnímu vývoji na trzích

Komentář k aktuálnímu vývoji na trzích

Na počátku února zasáhla světové trhy po dlouhé době výraznější korekce. Část ztrát se už trhům podařilo odmazat, nicméně určitá nervozita je stále přítomná. Možná už jsme si zvykli zapomínat na to, že volatilita, tedy pohyb tržních cen nejen nahoru, ale i dolů, je přirozenou součástí investičního světa. Tuto korekci chápu v tomto kontextu jako potřebné probuzení z optimistické letargie. Žádný strom neroste do nebe.

Začátek března je toho důkazem – většina světových trhů vstoupila do nového měsíce jedno až dvě procenta v červeném. Ač výsledky firem a mnohá makrodata jsou nadále příznivá, psychologie a nálada na trhu může hrát svou roli. Medvědi se, navzdory současným hlubokým mrazům, očividně probouzejí ze zimního spánku a jejich mručení budeme na burzách nejspíše slýchat častěji než dřív.

Do hry promlouvají a i nadále budou promlouvat zvyšující se úrokové sazby, potažmo zvyšující se výnosy dluhopisů. Jejich ceny budou tlačeny opačným směrem, z čehož se určitě neradují držitelé dluhopisů ani dluhopisové fondy.  

Kryptoměny se v posledních dnech uklidňují. Například Bitcoin se po hlubokých propadech z počátku února vrátil nad hranici 11.000 USD. I tak ale nevíme, kdy nám zase předvede něco ze své bohaté sbírky divokých psích kusů.

Poměrně slušně se drží česká burza, ač i v Praze se dnes otevírá se ztrátami. Koruna po nedávném zvýšení sazeb a následném posílení k 25,15 začala spíše oslabovat směrem nad 25,40 za EURo. Je otázkou, do jaké míry je to dočasně zapříčiněno uzavíráním pozic ze strany spekulantů. Koruna je již svobodná a může se krátkodobě pohybovat na obě strany. Nicméně stále se spíše očekává budoucí posílení směrem k 25 korunám.

Inflace za leden 2018 činí meziročně 2,2 %. Peníze ležící ladem tak ztrácejí svou reálnou kupní sílu, klasické spořicí instrumenty nemohou inflačním hodnotám konkurovat. Proto je potřeba nechat volné peníze pracovat. Například je vhodně investovat při současném dodržení zásad diverzifikace a správného investičního horizontu.

Zdroj informací

Sberbank CZ a NejBusiness.cz

Datum

2.3.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

COVID - Firmy a OSVČ


Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7799 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál