S příchodem internetového a mobilního bankovnictví se zjednodušilo a zrychlilo provádění finančních transakcí. Digitální svět však přináší, kromě celé řady výhod, i nové hrozby. Naše elektronické bankovnictví sice splňuje nejpřísnější bezpečnostní standardy, přesto však můžete svoji vlastní bezpečnost ještě posílit správným a obezřetným používáním…
Připravili jsme pro vás seriál bezpečnostních doporučení – Bezpečnostní desetiboj. Nebudeme však soutěžit o branky, body ani sekundy, ale vrátíme se k původní myšlence desetiboje – k přípravě nejvšestrannějšího sportovce, v našem případě nejpřipravenějšího uživatele moderních technologií a elektronického bankovnictví.
Pro přihlášení do internetového bankovnictví, ale i třeba do e-mailových schránek, e-shopů a účtů na sociálních sítích potřebujete uživatelská jména či identifikační čísla a k nim hesla nebo PINy. Pokročilejším prvkem při přihlášení je pak ověření SMS kódem – v vtakovém případě hovoříme o tzv. „druhém faktoru“ přihlášení. Služba druhého faktoru je jakýmsi zlatým standardem pro přihlašování, a jakmile ji daná služba či aplikace umožňuje (elektronické bankovnictví, Facebook, Gmail, PayPal, Apple, eBay, Microsoft…), neváhejte ji využít. ČSOB šla v tomto směru ještě dál a nabízí svým klientům tzv. Smart klíč. Jedná se pokročilou náhradu SMS klíčů. Své platby můžete jednoduše potvrzovat otiskem prstu nebo heslem v mobilní aplikaci. Je to pohodlné a zároveň i bezpečné. Více informací naleznete na www.csob.cz/smartklic.
Ideálně nikam. Rozhodně nedoporučujeme papírky v peněžence, kalendáře, sešity, lepíky na nástěnce a na monitoru. Zkušenost ukazuje, že o moc bezpečnější není ani ukládání hesel v internetových prohlížečích, mobilech, elektronických diářích a počítačích. Zejména v případě, že takové zařízení dáváte do servisu, zbytečně zvyšujete riziko. Když máte hesel a PINů tolik, že si všechny nezapamatujete, doporučujeme využít služeb správce hesel některého z renomovaných výrobců. Jedná se o aplikace pro počítače i chytrá zařízení, kam si své přihlašovací údaje uložíte a zašifrujete jediným hlavním přístupovým heslem. Virtuální úložiště důvěrných dokumentů a hesel může nahradit i dobrý trezor příp. bezpečnostní schránka.
Důvěrné přihlašovací údaje vždy zadávejte pouze na oficiálních adresách aplikace nebo služby. V případě ČSOB elektronického bankovnictví: https://ib.csob.cz, https://ib.erasvet.cz, https://bb24.csob.cz či https://ceb.csob.cz. Naopak je nikdy nezadávejte na stránkách, které jsou podezřelé, vykazují znaky manipulace či úpravy. Nesdělujte je prostřednictvím e-mailů, sociálních sítí, telefonicky ani jinak.
Československá obchodní banka a NejBusiness.cz
18.2.2018
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...