Stavebnictví i bytová výstavba vloni rostly. To je hlavní zpráva dnes zveřejněná Českým statistickým úřadem. Přesto to není až tak pozitivní zpráva, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stavebnictví totiž roste pomaleji než zbytek ekonomiky, a navíc z žalostné úrovně předchozích let. Bytová výstavba je nejspíše ještě v hlubší krizi a vzhledem k pomalému povolování z ní hned tak brzy nevybředne.
Počet zahájených bytů v Praze meziročně vzrostl o 46 procent na 2487 nově povolených bytů v bytových domech za uplynulý rok. Za stejnou dobu se ale prodalo 5500 bytů a poptávka by byla po počtu ještě o několik tisícovek vyšším. Není ji ale čím uspokojit. Na trh se totiž vzhledem k razantně omezenému povolování v posledních letech nových bytů nedostává dost, a to je důvod, proč ceny bydlení rostou. Za uplynulé dva roky o více než 40 procent.
A pokud se náhled politiků nezmění, nezmění se ani přístup úřadů a větší počty nových bytů se na trh přesouvat nezačnou. Přitom developeři jen v Praze mají aktuálně v různé fázi přípravy 85 tisíc bytů. Ty ale roky čekají na vydání územního rozhodnutí, stavebního povolení nebo zrušení stavebních uzávěr z rozvojových území. Bezúspěšně.
Zahájené byty neboli ty, na něž úřady vydaly stavební povolení, naznačují vývoj nabídky na trhu v následujících obdobích. A rozhodně nás tedy nečeká žádný boom. Již dnes je nabídka nových bytů na trhu na hranici 3600 bytů, což je pro město, jakým je Praha, zcela nedostatečné. Novinkou ale je, že po letech růstu od odeznění ekonomické krize se začínají propadat i počty dokončených bytů o více než osm procent na 4623 dokončených bytů. Problém, na který developeři poukazují již déle než rok, se tak nyní začíná ukazovat naplno.
Ještě před dvěma lety Praha ve statistice zahájených bytů v bytových domech jasně vedla a představovala dokonce více než polovinu nově povolených bytů v zemi. Fakt, že hlavní město roste rychleji než zbytek země, je logický a je tomu tak všude ve vyspělých zemích. Dnes se ale Praha na celku vydaných povolení pro byty v ČR podílí již jen 34 procenty, a to není zdravé. Hlavní město Česka představuje šestý nejbohatší region v Evropské unii. Logicky tak k sobě váže aktivní lidi z regionů a ze zahraničí, kteří všichni hledají ve městě bydlení.
CENTRAL GROUP a NejBusiness.cz
6.2.2018
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...