Instalatérství, obrábění i technické dovednosti předvedli žáci v soutěži Univerzální machr. Vytvořili funkční jeřáby, dopravník na třídění žlutých a červených kostek, válcovnu z lega, hydraulický jeřáb z lepenky. Další týmy na čas tvořili prostorový 3D osmiúhelník z trubek nebo prokázali své dovednosti na soustruhu pro začátečníky.
„Všechny přihlášené týmy žáků devátých tříd projevili svou řemeslnou zdatnost ve všech třech vyhlášených kategoriích. Zapojila se i děvčata, což nás velmi těší. Město Třinec dlouhodobě podporuje technické vzdělávání a hledá možnosti, jak tomu můžeme být nápomocni,“ podotkla starostka města Věra Palkovská. Město Třinec soutěž vyhlásilo s Úřadem práce ČR ve spolupráci s Třineckými železárnami, firmou Strojírny a stavby Třinec a firmou Hamrozi.
Podle zadání Třineckých železáren v kategorii technické měli žáci za úkol vytvořit některé z výrobních zařízení, dopravníkový pás, jeřáb či válcovnu a natočit o tom krátké video. „Mile nás překvapila kreativita, s níž se do práce děti vrhly. Postavily například válcovnu z Lega, jeřáby z Merkuru ale i z lepenky jako praktickou ukázku hydraulického ovládání, dopravníkový pás naprogramovaný tak, aby třídil kostky dle barevnosti. Všechny práce musíme ocenit,“ říká generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek. Hlavní cenu v této kategorii získal tříčlenný tým žáků Základní školy Stanisława Hadyny v Bystřici za sestavení a naprogramování funkčního dopravníkového pásu.
V kategorii obráběčů si na speciálním soustruhu pro začátečníky, který školám darovala firma Strojírny a stavby Třinec, žáci mohli vyrobit cokoli dle vlastního nápadu. Nejlépe si podle odborné komise vedl tým Základní školy Dany a Emila Zátopkových v Třinci, jehož členové vytvořili pozoruhodnou skulpturu. Hlavní cenu v kategorii instalatérůvyhlášenou firmou Hamrozi získali žáci Základní školy v Koperníkové ulici v Třinci (5. ZŠ). Jejich úkolem bylo sestavit z prostorový 3D osmiúhelník či kvádr z trubek na čas. Z přihlášených škol si tento tým vedl nejlépe.
„Všechny kroky, které vedou k posílení zájmu dětí o technické obory, jsou velmi vítané. A i díky akcím jako je tato, roste počet těch, kteří techniku volí jako svůj studijní nebo učební obor,“ shrnul ředitel Krajské pobočky ÚP ČR Petr Prokop.I on daroval do soutěže cenu pro nejlepší tým obráběčů. „Technické obory jsou na regionálním trhu práce zaměstnavateli žádané více než kdy dříve,“ uzavřela Olga Sikorová, ředitelka kontaktního pracoviště ÚP ČR v Třinci.
Třinecké železárny a NejBusiness.cz
31.1.2018
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...