Loni se podvádělo zase hlavně v pojištění osob

Loni se podvádělo zase hlavně v pojištění osob

Loni bylo v UNIQA pojišťovně řešeno na 1400 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod. Byl to druhý nejvyšší počet kauz za posledních šest let. Největší část (osm případů z deseti) připadla stejně jako loni na odvětví pojištění osob, tedy hlavně úrazové pojištění a pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti. Celkově se prokázala hodnota podvodů o 48 % vyšší než v předchozím roce 2016. Uzavřít se podařilo už téměř 60 % šetřených pokusů o podvod; část je řešena v trestním řízení.

Ve všech sledovaných oborech, kde se podvádělo dříve nejčastěji, zaznamenala UNIQA meziročně pokles kriminálních aktivit. Šlo hlavně o pojištění vozidel, pojištění majetku, odpovědnosti a pojištění přepravy. Zejména v pojištění vozidel byl úbytek kriminálních aktivit markantní – klesl dokonce několikanásobně. Nicméně jednalo se o „dražší“ kauzy, když jejich celková hodnota se navýšila téměř na trojnásobek. Průměrná hypotetická škoda z podvodu v pojištění vozidel činila 60.000, zatímco loni „jen“ necelých 5.000 korun.

Z pozitivního trendu klesajícího počtu pokusů o oklamání pojišťovny bohužel mimořádně vybočuje pojištění osob, a to už třetí rok po sobě. A to i v situaci, kdy počet případů meziročně klesl asi o 18 %.

Průměrná výše podvodu byla okolo 12.700 korun a vzrostla o více než čtvrtinu.

Pokusy o podvody se týkají hlavně pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti, pojištění denního odškodného za dobu léčení úrazu a pojištění trvalých následků úrazu. Celková hodnota všech pokusů o podvody v těchto oblastech činila více než 17 milionů korun a meziročně vzrostla o 3 %. Průměrná výše podvodu byla okolo 12.700 korun a vzrostla o více než čtvrtinu. Klienti chtěli čerpat náhrady za nahlášenou dobu léčení, kdy však současně chodili do práce. Někteří uváděli do zdravotní dokumentace nebo do pojistných smluv už při sjednávání záměrně nepravdivé údaje. Ty byly ale zpětně vyvráceny pečlivou analýzou a po vyžádání doplňkové dokumentace. I loni zaznamenala UNIQA působení organizovaných skupin, k nimž patří nejen nepoctiví zprostředkovatelé pojištění, ale i lékaři specialisté. „Zákazníci“ sjednali vícenásobné úrazové pojištění. Pojistné částky byly vždy vysoké. Iniciátoři podvodu, a to i z řad lékařského personálu, předložili falešnou léčebnou dokumentaci a výkazy pracovní neschopnosti, přičemž nárokovali dávky a odškodné u řady pojišťoven zároveň.

Loni uzavřela UNIQA rovněž ojedinělý případ pokusu o hromadný podvod v cestovním pojištění. Zdravotnické zařízení v jedné velké egyptské destinaci ve spolupráci s místními lékaři a „turisty“, kteří sjednali cestovní pojištění, „léčilo“ neuvěřitelně vysoký počet klientů se zažívacími problémy. Počet ošetření se velmi nápadně vymykal směrem vzhůru a doklady byly vzácně shodné. Celková hodnota po sečtení všech požadavků na „náhradu nákladů“ činila více než milion korun. V podstatě se jednalo o poměrně banální a naivní pokus, komplikovaný jen vzdálenou destinací a nepříliš pružnou spoluprací na egyptské straně. 

UNIQA loni v rámci cestovního pojištění zachytila i velký individuální podvod, kdy klient uplatnil nárok na náhradu výdajů za léčení v západoafrické Guinei. Podle dokumentace se jednalo o závažné onemocnění, kdy ošetřování a medikace byly doloženy ve výši asi 300.000 korun. Pověřeným posudkovým odborníkům pojišťovny se ale předložené podklady nezdály a následným šetřením zjistili, že jsou padělané a údaje na nich uvedené neexistují. Klient příliš spoléhal na to, že jde o exotickou vzdálenou destinaci a že pro pojišťovnu bude nemožné si fakta ověřit. Proto neváhal uplatnit totožný nárok hned u několika pojistitelů současně, takže jeho celkové obohacení by bývalo šplhalo v případě úspěchu nad milion korun.

Zdroj informací

UNIQA a NejBusiness.cz

Datum

18.1.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3188 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál