Intenzivní pětidenní výcvik v manipulaci s otravnými látkami absolvovali vojáci chemických odborností jednotek vzdušných a pozemních sil společně s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví u slovenského Výcvikového a testovacího centra radiační, chemické a biologické ochrany v Zemianských Kostoľanoch. Cvičení se jmenovalo Toxic Leak 2017 a uskutečnilo se v minulých dnech.
„Výcvikové centrum poskytuje cvičícím veškeré logistické zabezpečení včetně zdravotnického. Navíc disponuje jistými technickými vymoženostmi, jako je například automatická kontrolní kabina. Pro nás ale mají největší přínos výnosy z kamer, kterými jsou osázena všechna pracoviště, takže instruktoři nebo vojáci, kteří se v tu chvíli neúčastní výcviku, mohou na učebně metodicky sledovat postupy svých kolegů při práci s chemickými bojovými látkami,“ vysvětlil výhody přípravy chemických specialistů na Slovensku řídící cvičení major Jiří Románek z 26. pluku velení, řízení a průzkumu.
Výcvik v prostředí, které se přibližuje reálným podmínkám kontaminovaného prostoru, mělo za cíl prohloubit znalosti a praktické dovednosti vojenských profesionálů v manipulaci s bojovými chemickými látkami. Důležité je však i odbourání psychické zábrany při práci s reálnými otravnými látkami.
Chemičtí specialisté si během cvičení vyzkoušeli nejen postupy zjišťování přítomnosti chemických a radioaktivních látek a provádění opatření spojených s dekontaminací, ale prověřili si také funkčnost detekčních přístrojů. Po celou dobu výcviku se pohybovali v ochranných maskách a protichemických oblecích. Použity byly látky jako VX, yperit, difosgen nebo sarin. Před skutečností, že tyto látky umí opravdu zabíjet, varují cedule s výrazným červeným nápisem „Pásmo ohrožení“, nebo jasně vypovídající žlutá cedule „Pozor jed“ s černou lebkou.
„Letos nám výcvik komplikovaly nízké teploty, které v některých dnech dosahovaly až k bodu mrazu. Cvičící se museli vypořádat se ztíženými podmínkami jak při přesunu na chemický polygon, tak i při vlastní činnosti na něm. Obsluha přístrojů zkřehlými prsty v gumových rukavicích nebyla jednoduchá. Mráz navíc ovlivnil i funkčnost určitých prostředků a techniky,“ přiblížil průběh náročného výcviku velitel cvičící jednotky poručík Tomáš Moravec z 263. praporu podpory 26. pluku.
V rámci Toxic Leak 2017 si vojáci pod vedením majorky Marie Vašulkové z Agentury vojenského zdravotnictví vyzkoušeli poskytnutí první pomoci použitím antidota proti nervově paralytickým látkám aplikací ComboPenu.
Armáda České republiky a NejBusiness.cz
15.12.2017
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...