Čeští vojáci na Slovensku cvičili, jak zjistit přítomnost bojových chemických látek

Čeští vojáci na Slovensku cvičili, jak zjistit přítomnost bojových chemických látek

Intenzivní pětidenní výcvik v manipulaci s otravnými látkami absolvovali vojáci chemických odborností jednotek vzdušných a pozemních sil společně s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví u slovenského Výcvikového a testovacího centra radiační, chemické a biologické ochrany v Zemianských Kostoľanoch. Cvičení se jmenovalo Toxic Leak 2017 a uskutečnilo se v minulých dnech.

„Výcvikové centrum poskytuje cvičícím veškeré logistické zabezpečení včetně zdravotnického. Navíc disponuje jistými technickými vymoženostmi, jako je například automatická kontrolní kabina. Pro nás ale mají největší přínos výnosy z kamer, kterými jsou osázena všechna pracoviště, takže instruktoři nebo vojáci, kteří se v tu chvíli neúčastní výcviku, mohou na učebně metodicky sledovat postupy svých kolegů při práci s chemickými bojovými látkami,“ vysvětlil výhody přípravy chemických specialistů na Slovensku řídící cvičení major Jiří Románek z 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

Cvičení prohlubovalo znalosti a dovednosti

Výcvik v prostředí, které se přibližuje reálným podmínkám kontaminovaného prostoru, mělo za cíl prohloubit znalosti a praktické dovednosti vojenských profesionálů v manipulaci s bojovými chemickými látkami. Důležité je však i odbourání psychické zábrany při práci s reálnými otravnými látkami.

Chemičtí specialisté si během cvičení vyzkoušeli nejen postupy zjišťování přítomnosti chemických a radioaktivních látek a provádění opatření spojených s dekontaminací, ale prověřili si také funkčnost detekčních přístrojů. Po celou dobu výcviku se pohybovali v ochranných maskách a protichemických oblecích. Použity byly látky jako VX, yperit, difosgen nebo sarin. Před skutečností, že tyto látky umí opravdu zabíjet, varují cedule s výrazným červeným nápisem „Pásmo ohrožení“, nebo jasně vypovídající žlutá cedule „Pozor jed“ s černou lebkou.

Nízké teploty

„Letos nám výcvik komplikovaly nízké teploty, které v některých dnech dosahovaly až k bodu mrazu. Cvičící se museli vypořádat se ztíženými podmínkami jak při přesunu na chemický polygon, tak i při vlastní činnosti na něm. Obsluha přístrojů zkřehlými prsty v gumových rukavicích nebyla jednoduchá. Mráz navíc ovlivnil i funkčnost určitých prostředků a techniky,“ přiblížil průběh náročného výcviku velitel cvičící jednotky poručík Tomáš Moravec z 263. praporu podpory 26. pluku.

V rámci Toxic Leak 2017 si vojáci pod vedením majorky Marie Vašulkové z Agentury vojenského zdravotnictví vyzkoušeli poskytnutí první pomoci použitím antidota proti nervově paralytickým látkám aplikací ComboPenu.

Zdroj informací

Armáda České republiky a NejBusiness.cz

Datum

15.12.2017

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.0687 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál