Šikana na pracovišti, soustavné pronásledování zaměstnance ze strany vedoucího pracovníka, kolegy či podřízeného, bývá těžko dokazatelná. Tyto problémy označované také jako bossing, mobbing či staffing mají zaměstnanci nejen v soukromém sektoru, ale i ve veřejné správě. Pomoc přinese projekt Důstojné pracoviště ve veřejné správě, který realizuje Fond dalšího vzdělávání v úzké spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Státním úřadem inspekce práce a Kanceláří veřejného ochránce práv.
Účinná obrana v případě skryté šikany zaměstnance je mnohem komplikovanější než jiné, zjevnější typy porušování pracovněprávních předpisů, například v oblasti bezpečnosti práce. Cílem projektu je podpořit kompetence nejméně 578 pracovníků z 85 organizací samosprávy) v oblasti jejich ochrany před násilím na pracovišti. Vzdělávací aktivity jsou určeny veřejné správy (státní správy a personalistům, vedoucím i řadovým pracovníkům. Všechny tyto osoby totiž mohou být obětí či svědkem násilí na vlastním pracovišti, popřípadě mají přímo v popisu práce zajistit ochranu svých kolegů.
Kurzy dále na základě specifických metodik proškolí pracovníky resortu práce a sociálních věcí, Státního úřadu inspekce práce, Ministerstva práce a sociálních věcí a pracovníky Kanceláře Veřejného ochránce práv jako ty, kteří jsou zodpovědní za tvorbu a udržení systému ochrany před násilím na pracovišti a dohledem nad ním. Projekt tím reaguje na potřeby, které vyplývají i z aktuální Koncepce Ministerstva práce a sociálních věcí a navrhované novely zákoníku práce a vnáší do nich „punc“ dobrovolného přijetí nabízených řešení. „Podobný projekt nebyl doposud v České republice realizován, přináší mnoho nového a zároveň všem zapojeným poskytne možnost snadno a nenásilně zavést do své organizace to, co by se do budoucna mělo stát povinností pro všechny,“ dodává Richard Ščerba, ředitel Fondu dalšího vzdělávání.
To, že je nutné se danou problematikou více zabývat, potvrzuje i Michaela Švejdová z Mobbing Free Insitutu, z.ú.: „Jsem velmi ráda, že byl tento projekt podpořen a budou proškoleni právě pracovníci veřejné správy, kteří se s šikanou ve státní správě a samosprávě podle naší zkušenosti setkávají nejčastěji."
Do projektu by se mělo dobrovolně zapojit více než 80 organizací z celé České republiky, účastnit se jej mohou obce, kraje či orgány státní správy a jejich zaměstnanci. Ohlas a vůle zapojit se do projektu mezi dosud oslovenými organizacemi převyšuje veškerá očekávání. V současné době však stále existuje možnost se do projektu zapojit.
Fond dalšího vzdělávání a NejBusiness.cz
16.10.2017
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...