Vhodnou a efektivní formou prevence žloutenky typu A je očkování

Vhodnou a efektivní formou prevence žloutenky typu A je očkování

Česká populace patří, stejně jako obyvatelé dalších vyspělých států, mezi vnímavé ke žloutence typu A. Virus žloutenky typu A se do lidského organismu může dostat přímo od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, nebo nepřímo, prostřednictvím kontaminovaného jídla, vody nebo znečištěnými předměty. V případě vody se nejedná pouze o její pití, nebezpečné mohou být například i saláty, ovoce nebo jiné potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou také kostky ledu připravené ze závadné vody.

Osobní hygiena: mytí rukou je důležitou součástí prevence žloutenky typu A, ale nemusí k zajištění ochrany stačit ani teď v době epidemie nového typu koronaviru, kdy lidé hygieně věnují mnohem více pozornosti. Virus hepatitidy A je totiž velmi odolný, a je proto vhodné chránit se také očkováním. Jednou z dostupných vakcín v ČR proti žloutence typu A je vakcína Havrix společnosti GSK. „V České republice je v současné době vakcíny proti žloutence typu A dostatek jak pro děti a mladistvé, tak pro dospělé. V případě potřeby jsme schopni prakticky ihned pokrýt i zvýšenou poptávku po nich,“ potvrzuje mluvčí společnosti GSK Miriam Kejzlarová.

Pro děti ve věku od 1 roku do 15 let (včetně) je určena vakcína Havrix 720 Junior monodose, dospělým vakcína Havrix 1440. K zajištění dlouhodobé ochrany je třeba podat druhou dávku kdykoliv mezi 6. měsícem a 5. rokem, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce. Na očkování proti žloutence typu A mohou klienti všech zdravotních pojišťoven získat příspěvky.

O očkování se poraďte se svým lékařem nebo na očkovacích centrech.

GSK

GSK je jednou z předních světových farmaceutických společností zabývající se výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem léčivých přípravků. Hlavním posláním společnosti je zlepšit kvalitu lidského života tím, že umožní lidem být aktivnější, cítit se lépe a žít déle.

Zdroj informací

GSK a NejBusiness.cz

Datum

22. října 2020

Pozvánka na konferenci

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.9659 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál