BILLA implementuje zásadní opatření na úsporu a recyklaci plastu

BILLA implementuje zásadní opatření na úsporu a recyklaci plastu

Lidstvo za jediný rok vyprodukuje 300 milionů tun plastů. Z toho se tři pětiny nakupí na skládkách, ale i ve volné přírodě – jako například v oceánech, kde podle odhadů každoročně skončí až osm milionů tun. Společnost BILLA postupně zavádí inovace a opatření, kterými se dlouhodobě snaží produkci plastů snížit a ulevit znečištěné přírodě.

K dlouhodobé nápravě vedou dvě hlavní cesty: omezovat spotřebu plastů, anebo je druhotně zpracovávat. Markantní posun lze pozorovat například u maloobchodních řetězců. Společnost BILLA nabízí od léta plastové nákupní tašky z polyesteru, které byly z většiny vyrobeny z recyklovaného plastu (RPET). Materiál na výrobu byl získán z plovoucího plastu vyloveného v severním Pacifiku. Z celkových patnácti tun vyloveného odpadu BILLA vyrobila 400 000 kusů tašek a další objednávku plánuje. Oproti papírovým, které měl obchodní řetězec dříve v portfoliu, jsou znovu použitelné a dají se používat dlouhodobě a opakovaně.

„Věříme, že opakované používání věcí přispěje k udržitelnější budoucnosti. Recyklovatelné tašky z plastů z moře jsou jedním z řady kroků, jak se snažíme chránit planetu,“ uvedla Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace společnosti BILLA.

Společnost BILLA je rovněž aktivní v oblasti úspory plastu. V roce 2020 upravila gramáž plastových lahví jejích privátních značek, čímž má v plánu ušetřit až 12 tun plastu ročně. Další 1,4 tuny plastů společnost již ušetřila v roce 2019, kdy ukončila prodej plastových talířů. Klasické „igelitky“, které BILLA vyrábí z LDPE fólie z komunálního odpadu, a které firma zavedla už loni, pak pomohly ušetřit na 285 tun plastu.

„Kroků, které podnikáme, je nicméně mnohem více. Letos jsme například přestali balit salátové okurky pod naší privátní značkou Česká farma do fólie. I takovýmto malým krokem ušetříme až půl tuny plastu, který by jinak znovu skončil na skládkách nebo v lepším případě v recyklačním kontejneru,“ dodala Dana Bratánková.

V Evropě se v současnosti stíhá recyklovat méně než třetina vyprodukovaného plastového odpadu. Polovina z plastů určených k recyklaci je kvůli nedostatku recyklačních kapacit vyvezena mimo země EU, kde se při nevhodné manipulaci mohou dostávat i do moří a oceánů. A to se bohužel děje v obrovském měřítku: podle některých studií bude už v roce 2050 v oceánech více tun plastů, než ryb. Je na čase, aby opatření zaváděli i další společnosti a pomohli tak chránit naši planetu.

BILLA ČR

BILLA ČR je součástí skupiny REWE International AG. Na českém trhu působí od roku 1991. S obratem ve výši přes 34 mld. Kč (2019), s 237 prodejnami a více než 6 500 zaměstnanci je BILLA lídrem na trhu supermarketů. Na průměrné prodejní ploše 900 m2 nabízí široký výběr produktů známých i privátních značek. Velký důraz je kladen na čerstvý sortiment, jako jsou lahůdky, pečivo, ovoce a zelenina, mléčné produkty, maso a chlazené produkty. BILLA se soustředí na podporu českých producentů, proto české potraviny tvoří již 72 % jejího celkového obratu. České potraviny jsou také součástí privátních značek řetězce BILLA – Vocílka, Česká farma, BILLA Naše bio, BILLA, BILLA Premium, BILLA Easy či Clever.

REWE International AG

REWE International AG je lídrem na rakouském trhu v oblasti prodeje potravinového a drogistického zboží a jedním z největších zaměstnavatelů v Rakousku. Ve 3 694 prodejnách v Evropě zaměstnává téměř 80 000 pracovníků.

REWE International AG je součástí německé REWE Group, která působí ve 13 zemích Evropy a patří k nejvýznamnějším evropským maloobchodním skupinám a prodejcům rodinných dovolených.

REWE International AG se sídlem v rakouském Wiener Neudorfu provozuje obchodní společnosti BILLA, MERKUR, PENNY, BIPA a ADEG a řadu vlastních produktových značek. V segmentu supermarketů má prodejny v 7 zemích střední a východní Evropy.

Zdroj informací

BILLA, spol. s r. o. a NejBusiness.cz

Datum

7. října 2020

Fotogalerie

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.8127 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál