Nové sídlo a kampus společnosti ESET navrhne přední architektonické studio BIG

Nové sídlo a kampus společnosti ESET navrhne přední architektonické studio BIG

Partnerem společnosti ESET při přeměně areálu bývalé Vojenské nemocnice v Bratislavě na centrum inovací a kreativity ESET Campus bude světově uznávané architektonické studio Bjarke Ingels Group – BIG. Jde o jeden z nejžádanějších ateliérů současnosti.
Mezinárodní soutěž na koncepčního architekta vyhlásil ESET v září minulého roku. Nejdůležitějšími kritérii výběru byly mezinárodní zkušenosti studia a dosavadní realizace se zaměřením na architektonicko-urbanistický rozvojový plán celé oblasti.

SET Campus je rozsáhlý projekt revitalizace starého nemocničního areálu v širším centru Bratislavy. V něm vznikne globální sídlo společnosti, zázemí pro další IT a technologické firmy a startupy, byty pro zaměstnance společností, moderní studentské koleje nebo sportovní infrastruktura. Ambicí je propojit inovativní společnosti s vysokými školami a zároveň otevřít prostor široké veřejnosti. Kampus bude postaven na principech funkčnosti, udržitelnosti a ekologie.

Vítězem soutěže o koncept se stalo dánské studio BIG (Bjarke Ingels Group), které navrhlo například centrály společnosti Googlu v USA a Londýně, fotbalový stadion Camp Nou v Barceloně, obchodní Galerii Lafayette v Paříži nebo projekt Mars Science City, v rámci kterého budou simulovány životní podmínky při osídlení vesmíru.

 

Mimořádně komplexní projekt

„ESET Campus vnímáme jako mimořádně komplexní projekt, proto jsme výběru koncepčního architekta věnovali velkou pozornost i dostatek času. Už samotná mezinárodní soutěž a workshopy s oslovenými ateliéry, ale také diskuse se slovenskými odborníky, kteří nám s výběrem pomáhali, nás výrazně posunuly nejen v uvažování o budoucím designu projektu, ale také o aktuálních tématech jako jsou udržitelnost, ekologie či flexibilita pracovního prostředí.
Tento výjimečný projekt navíc připravujeme v čase, který před nás postavil zcela nové výzvy, proto jsem velmi rád, že ho budeme realizovat právě s výjimečnými architekty z ateliéru BIG,“
uvedl k výsledkům soutěže Palo Luka, provozní ředitel společnosti ESET.

„Je nám velkou ctí spolupracovat se společností ESET, která si stanovila mimořádně ambiciózní cíle. Vzhledem ke globální situaci v roce 2020, která, mimo jiné, významně mění pohled například na práci na dálku, je tento projekt příležitostí prozkoumat budoucnost fyzického i virtuálního pracoviště a navrhnout kampus, který se stane integrální součástí města.
Naší vizí je přinést do fáze výstavby skutečně uhlíkově neutrální přístup a vytvořit kampus, který bude úzce propojen s krásným přírodním prostředím na úpatí Malých Karpat,“
popsal ideu projektu Andreas Klok Pedersen, partner BIG London.

 

Návrh vytvoří lokální i světoví architekti

Jelikož v soutěži šlo o prezentaci ideových návrhů a výběr dlouhodobého partnera pro spolupráci, výsledkem výběru zatím není finální design a architektonický návrh projektu. Ten by měl vzniknout ve spolupráci ateliéru BIG, společnosti ESET a lokálního architektonického studia, jehož výběr se aktuálně připravuje.

Cílem projektu je mimo jiné propojit průmysl a akademickou sférou. Tato spolupráci začne již během příprav kampusu. Díky spolupráci společnosti ESET s Fakultou architektury a designu Slovenské technické univerzity v Bratislavě, se architekti studia BIG stali garanty 25. vertikálního ateliéru na této fakultě. V rámci tohoto ateliéru budou studenti v aktuálním semestru řešit zadání spojené s tématem inovačních center a vědeckých parků, udržitelnosti, ale i designových řešení v éře po pandemii koronaviru.

 

O projektu ESET Campus

Společnost ESET získala pozemek v lokalitě bratislavské Patronky v roce 2017. V areálu bývalé Vojenské nemocnice plánuje vytvořit ESET Campus, živé místo, které změní tuto část města na centrum inovací a kreativity v Bratislavě. Kromě nového sídla a globálního vědecko-výzkumného centra ESETu, kampus vytvoří kvalitní a podnětné prostředí pro IT a technologické firmy a startupy a propojí je s technicky zaměřenými vysokými školami.

Kampus poskytne širokou škálu dalších užitečných služeb a provozů, kvalitní veřejné prostory a zčásti i rezidenční funkci určenou zejména zaměstnancům firem. V kampusu mají vzniknout moderní formy ubytování pro studenty, které mohou prohloubit integraci vysokých škol v rámci tohoto inovativního ekosystému. Důležitou součástí kampusu bude sportovní infrastruktura a auditorium, přičemž tyto prostory budou k dispozici i široké veřejnosti. Kampus bude postaven na principech funkčnosti, udržitelnosti a ekologie.

V maximální možné míře chce podpořit využívání veřejné dopravy. Kromě zastávek MHD se v těsné blízkosti areálu nachází i železniční zastávka, díky které by se vlaková doprava v této části města mohla stát plnohodnotnou součástí veřejné dopravy.

Zdroj informací

ESET a NejBusiness.cz

Datum

26. září 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7676 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál