PORG slaví 30 let

PORG slaví 30 let

Na začátku nového školního roku oslavil PORG (První obnovené reálné gymnázium) třicáté narozeniny. První soukromá škola založená po roce 1989 se stala vzorem pro mnoho dalších škol díky odlišnému přístupu ke studentům, koncepci vzdělání, a hlavně díky propracovanému programu vysílání studentů na zahraniční stáže. Na PORGu od jeho založení úspěšně odmaturovalo 1 000 studentů.

První soukromou školu v tehdejším Československu založil v roce 1990 Ondřej Šteffl. Jeho cílem bylo vybudovat gymnázium s odlišným přístupem a rodinnou atmosférou. „Není potřeba memorovat obrovské množství dat. Studenti ale musí s informacemi umět pracovat, analyzovat je, myslet kriticky. A to je musí škola naučit,“ popisuje Šteffl jednu z hlavních výhod PORGu.

V posledním desetiletí prošel PORG dynamickým vývojem. V pražské Krči vznikl Nový PORG, zahrnující bilingvní osmileté gymnázium a základní školu, v Ostravě byl založen PORG Ostrava. Dohromady tak všechny školy PORG v současnosti navštěvuje přes 1 200 žáků a studentů.

„V každém ročníku máme pouze jednu třídu, takže se dobře známe. I na školu v přírodě jezdíme všichni společně a na projektech tam pracují studenti v týmech napříč ročníky,“ říká Andrea Výšková, ředitelka PORGu Libeň. Se školou udržují absolventi i jejich rodiče kontakt i po maturitě. „Kromě pravidelných setkání a networkingu také přispívají do studijního fondu Pavla Hlavinky, ze kterého vyplácíme stipendia,“ doplňuje Výšková.

 

Průkopníkem v zahraničních stážích studentů

PORG se stal českým průkopníkem ve vysílání studentů na zahraniční stáže. „V sextě mají žáci možnost studia na mnoha partnerských školách v zahraničí. Mohou si zvolit, zda vyjedou na měsíc, dva, semestr nebo celý školní rok. Možnost využívá každoročně téměř 90 % studentů,“ říká Andrea Výšková. Za 15 let fungování tohoto programu vycestovalo cca 300 studentů.

PORG nabízí komplexní pomoc i při podávání přihlášek na zahraniční vysoké školy. Ve studiu na prestižních zahraničních univerzitách se letos rozhodla pokračovat třetina libeňských maturantů.  Na škole je od začátku kladen velký důraz na samostatnost. Např. již od studentů kvarty je v přírodovědných předmětech vyžadováno vypracování samostatného projektu na vybrané téma a jeho prezentace. Jakub Seidl se svou prací před třemi lety vyhrál první místo v soutěži Středočeská odborná činnost.
„Cílem mojí práce bylo vytvořit počítačový program, který by názorně ukazoval chování proudu v elektrických obvodech podle analogie s vodou. Chtěl jsem pomoct spolužákům tuto problematiku správně pochopit,“ říká Jakub Seidl. Program měl takový ohlas, že je nyní používán v hodinách jako učební pomůcka.

Zdroj informací

PORG a NejBusiness.cz

Datum

4. září 2020

Fotogalerie

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.8672 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál