Parkování ve městech je od května opět zpoplatněno. Stále více lidí platí mobilem

Parkování ve městech je od května opět zpoplatněno. Stále více lidí platí mobilem

Po několikatýdenní pauze se od konce dubna, respektive začátku května, do všech měst České republiky vrátila povinnost platit parkovné v zónách placeného stání. Pro platby parkovného ovšem dnes již nepotřebujete hledat parkovací automaty, v pražských modrých zónách byste je ani nenašli. Vystačíte si s chytrým telefonem a mobilní aplikací. Statistiky z Prahy i Brna ukazují, že obliba mobilních plateb za parkování neustále roste. Jaké jsou jejich výhody?

Se skončením nouzového stavu a zrušením řady omezení proti šíření nového koronaviru se pro řidiče opět obnovila povinnost platit parkovné v zónách placeného parkování. Ta byla dočasně zrušena od 16. března a znovu zavedena od 28. dubna, respektive 11. května v Praze. Placení parkovného si můžete výrazně zjednodušit s pomocí chytrého telefonu.

Parkovací automat netřeba, lidé stále více používají mobily

Najít platební automat, vyťukat potřebné informace, vyhrabat z kapsy drobné, vrátit se k autu a lísteček umístit za sklo, a hlavně nezapomenout, kdy zaplacená doba parkování uplyne. S tímto typickým postupem placení parkovného se dnes již setkáváme čím dál méně. Lidé totiž stále více využívají mobilní aplikace nebo webové služby, bez kterých se v některých případech ani neobejdete.

„Pražské modré zóny byly vždy primárně určeny pro rezidenty a abonenty, ale jak v minulosti, tak i nyní je zde možné na omezenou dobu zaparkovat. Ve starém systému mohli návštěvníci zaparkovat se speciální stírací parkovací kartou, která se kupovala na úřadech městských částí a umisťovala se za čelní sklo. I dnes zde mohou na omezenou dobu zaparkovat ostatní motoristé, ale parkovné lze zaplatit pouze prostřednictvím aplikace Virtuální parkovací hodiny,“ vysvětluje Barbora Lišková, tisková mluvčí pražské Technické správy komunikací. „Na začátku loňského roku činil podíl mobilních plateb prostřednictvím Virtuálních parkovacích hodin v pražských zónách placeného stání asi 20 procent, letos je to už skoro třetina,“ dodává Barbora Lišková.

Podobná situace panuje například v Brně. V loni začínal podíl mobilních plateb za parkování podle údajů Odboru dopravy Magistrátu města Brna asi na 10 %, letos už je to více než čtvrtina. „V současnosti klesl podíl plateb na parkovacích automatech přibližně na 72 procent. Každý měsíc roste podíl ostatních platebních kanálů oproti parkovacím automatům o jedno až dvě procenta,“ popisuje trend Radka Matuszková, projektová manažerka rezidentního parkování v Brně.

Platíte odkudkoliv a chráníte své zdraví

Kromě toho, že nemusíte hledat parkovací automat, patři mezi hlavní výhody mobilních plateb za parkování například fakt, že aplikace vás může sama upozornit na blížící se konec zaplacené doby stání a nabídne vám možnost si parkování odkudkoliv na dálku prodloužit. Mobilní placení parkovného navíc v současné době pandemie, byť slábnoucí, představuje jedno z velmi jednoduchých, a přitom účinných bezpečnostních opatření, jak se vyhnout kontaktu s potenciálně rizikovým povrchem parkovacího automatu.

Výhodou je také, že s jedinou aplikací můžete zaplatit v parkovacích zónách různých měst i na desítkách parkovišť za závorou. „Nejrozšířenější mobilní platební systém pro platbu parkovného v Česku – Virtuální parkovací hodiny – umožňuje hradit poplatky za parkování už v 11 českých městech. Kromě Prahy a Brna například v Olomouci nebo Liberci, nejnověji též v Kosmonosech a Mladé Boleslavi. K tomu lze aplikaci využít na více než 30 parkovištích za závorou, kupříkladu v obchodních centrech, ale i v horských střediscích Harrachov nebo Bedřichov,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která umožňuje platby za pohonné hmoty i parkování tankovacími kartami.

Žádné opisování kódu, parkovací lístek stačí nafotit

Mobilní platební systém motoristům umožňuje platit různými nástroji, například i tankovacími kartami. „Firmy i živnostníci mohou platbu mobilem provést námi poskytovanými tankovacími kartami Shell, EuroOil a innogy CNG. Výhodou je, že jsou veškeré platby součástí souhrnného vyúčtování na konci měsíce, díky čemuž není nutné shromažďovat parkovací lístky a řidičům proplácet parkovné,“ vysvětluje Damir Duraković. „V naší aplikaci, která využívá Virtuální parkovací hodiny, jsme letos rovněž zprovoznili vylepšení, díky němuž není nutné u parkovišť za závorou ručně opisovat dlouhé kódy z parkovacího lístku. Naše aplikace po nafocení lístku kód pro platbu automaticky načte,“ dodává Damir Durakovič.

Zdroj informací

Axigon a NejBusiness.cz

Datum

28. května 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7382 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál