První kancelářská budova v AFI City má zbrusu nový plášť

První kancelářská budova v AFI City má zbrusu nový plášť

Developer AFI Europe dokončil opláštění 75 metrů vysoké kancelářské budovy, která je vstupní branou do projektu AFI City na 15hektarovém brownfieldu v Praze 9 přímo u stanice metra Kolbenova. Devatenáctipodlažní objekt AFI City 1 (původně budova A) se 17 000 m² pronajímatelných ploch a podzemním parkovištěm s kapacitou více než 300 stání je novou dominantou Vysočan.

Jedinečný vzhled fasády zajišťují prosklené plochy v kombinaci s netypickou mřížkou v elegantně bílém provedení s perleťovým leskem. Technické vlastnosti a detaily fasády byly vyzkoušeny na tzv. mock-upu (vzorku části fasády), který prošel náročným testováním v certifikované zkušebně v Belgii. Kompletní dokončení stavby s celkovou investicí ve výši 40 milionů eur se předpokládá ještě letos ve 3. čtvrtletí.

„Fasádu vnímáme jako velmi důležitou součást budovy, a to z hlediska funkčního i estetického. Její přípravě jsme proto věnovali dlouhou dobu a ve finále zvolili řešení, které jednak podtrhuje výškový charakter budovy a zároveň nese nezaměnitelný rukopis,” říká Pavel Jelínek, hlavní inženýr AFI Europe.

Vizuální stránka vznikla na základě konceptu architektonického studia CMC architects. Boční fasády orientované směrem na východ a západ kombinují prosklené a plné části ve formě vertikálních pásů, které zdůrazňují velikost budovy. Jako materiál pro obkladové kazety byl s ohledem na hmotnost a odolnost zvolen hliníkový plech, který je opatřen speciální bílou barvou s perleťovým efektem. Budova se díky tomu jemně třpytí na slunci.

Severní průčelí, tj. zadní fasáda směrem do areálu AFI City, je plně prosklená a má integrované ventilační klapky umožňující přirozené větrání. Hlavní jižní průčelí v linii s Kolbenovou ulicí tvoří prosklená fasáda, před níž je předsazena speciální modulová konstrukce vzájemně se křížících lamel. Budově dodává nejen charakteristický výraz, ale zároveň slouží jako efektivní stínění.

„Přestože lamely mohou na první dojem působit nahodile, jedná se o promyšlenou kombinaci opakujících se modulů, jejichž rozměry a způsob umístění dovoluje každý modul samostatně vyjmout a poté znovu vsadit zpět. Tento systém umožňuje snadnou výměnu jednotlivých skel fasády, pokud by náhodou u některého z nich došlo k poškození,” komentuje Pavel Jelínek. Jižní straně kromě toho dominuje také výrazná markýza nad hlavním vchodem: na táhlech zavěšená ocelová konstrukce s prosklením, která znovu akcentuje motiv křížících se lamel.

Technické zadání pro fasádu vytvořila společnost MFS Digital, která zároveň poskytovala odborné poradenství a dozor po celou dobu přípravy i realizace fasády. „Na doporučení odborníků z MFS Digital jsme zvolili tzv. modulovou fasádu, kdy jsou jednotlivé moduly kompletně připraveny ve výrobě a na stavbě je pak jen osadí jeřáb na předem připravené kotvy. Obrovskou výhodou tohoto řešení je rychlá montáž bez nutnosti lešení,” popisuje Pavel Jelínek a dodává: „Námi zvolená modulová fasáda vychází ze standardního sloupko-příčkového hliníkového systému belgické společnosti Reynaers Aluminium. Technické vlastnosti a další detaily tohoto řešení jsme testovali na mock-upu v certifikované zkušebně přímo v Belgii.”

Dodavatelem fasády byla společnost OKM Group Brno, spol. s.r.o., která pracovala pod vedením generálního dodavatele stavby, společnosti GEMO a.s.

Více o AFI City 1

Projekt od počátku cílí na zelený certifikát BREEAM Excellent. Zahrnuje přitom celou řadu konstrukčních a technických prvků v duchu energetické úspornosti a udržitelné výstavby. Stavba je součástí nové čtvrti AFI City, kterou developer buduje na území bývalého průmyslového areálu ČKD Slévárny a Moury v pražských Vysočanech. Rozsáhlá revitalizace území počítá s celkem 110 000 m² kancelářských, obchodních a ubytovacích ploch a 40 000 m² bytových ploch. Společným záměrem developera i architektů bylo navrhnout nejen zajímavě řešené stavby, ale také vytvořit veřejný prostor pro relaxaci a setkávání. Za tímto účelem v AFI City vzniká rozsáhlý park o rozloze 7 500 m² s množstvím zeleně, upravenými chodníky, cyklostezkou a prostory k posezení. V budoucnu nebude chybět ani zahradní restaurace.

www.afi-europe.eu

www.afi-city.cz

AFI EUROPE Czech Republic

AFI EUROPE Czech Republic je předním investorem a developerem v oblasti komerčních a bytových nemovitostí. V České republice společnost působí od roku 1997, kde dokončila celou řadu úspěšných projektů: nákupní centra Palác Flora a AFI Palác Pardubice, rezidenční komplexy Korunní Dvůr, Tulipa Rokytka, Tulipa Modřanská rokle a Tulipa City nebo logistický park D8 European Park.

Na poli kancelářských nemovitostí AFI EUROPE Czech Republic dosud realizovala tři fáze administrativního centra Classic 7 Business Park, AFI Karlín a AFI Vokovice v Praze 6 - Veleslavíně. Aktuálně je ve výstavbě devatenáctipodlažní budova AFI City 1 ve Vysočanech na bývalém brownfieldu u stanice metra Kolbenova. V procesu výstavby je také rezidenční projekt Tulipa Třebešín v Praze 3 a chystá se Tulipa Karlín v Praze 8.

Zdroj informací

AFI EUROPE Czech Republic a NejBusiness.cz

Datum

17. května 2020

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1659 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál