Hospodářské výsledky skupiny ČSOB za období 1Q 2020

Hospodářské výsledky skupiny ČSOB za období 1Q 2020

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí činil 2,1 miliardy Kč, objem úvěrů i vkladů se meziročně zvýšil. ČSOB posílila již dříve velmi dobrou kapitálovou pozici díky zadržení výplaty dividendy. Od počátku COVID-19 krize se skupina ČSOB věnovala zejména pomoci klientům zasaženým dopady koronavirových opatření.

„V prvním čtvrtletí jsme museli reagovat na situaci, kterou jsme doposud nepoznali. Prvořadé pro nás bylo a stále je co nejvíce chránit zdraví klientů i zaměstnanců a zajistit dostupnost bankovních služeb. Od prvních projevů pandemie pomáháme těm, kteří to potřebují. Umožnili jsme odklady splátek spotřebitelských, firemních úvěrů a hypoték. Většina služeb je pro naše zákazníky dostupná online. Myslíme také na ty, kdo potřebují osobní kontakt. Jako součást klíčové infrastruktury státu jsme udrželi v provozu téměř všechny pobočky, na kterých jsme plně obsluhovali naše klienty. Zároveň jsme posílili služby call centra,“ řekl John Hollows, generální ředitel ČSOB.

 • Čistý zisk skupiny ČSOB činil 2,1 miliardy Kč (meziročně méně o 56 %).
 • Objem úvěrů dosáhl 798 miliard Kč (meziroční nárůst o 6 %).
 • Objem vkladů poprvé překročil bilion – činí 1,023 bilionu Kč (meziročně vyšší o 3 %).
 • Celkový objem aktiv pod správou stoupl na 233 miliard Kč (meziroční zvýšení o 4 %).
 • Provozní výnosy byly 8,1 miliardy Kč (meziročně o 23 % nižší)
 • Provozní náklady vzrostly na 5,5 miliardy Kč (meziroční nárůst o 9 %, na srovnatelné bázi zůstaly provozní náklady meziročně stabilní).
 • ČSOB udržuje silnou kapitálovou pozici a vynikající likviditní polštář. Ukazatel kapitálu CET1 dosáhl 19,9 %.
 • Potvrzuje se správnost strategie digitalizace a technologických inovací. ČSOB je klientům k dispozici 24/7.
 • Počet uživatelů mobilního bankovnictví meziročně narostl o 32 %.
 • ČSOB získala prestižní ocenění měsíčníku Global Finance pro nejlepší banku v České republice za rok 2020.
 • ČSOB Kampus dostal mezinárodně uznávaný certifikát LEED Platinum pro environmentálně šetrné a udržitelné budovy.

„Naše skupina staví na robustních kapitálových základech a finanční síle a jsme připraveni reagovat na aktuální situaci v ekonomice i ve společnosti. Našim klientům i zaměstnancům chci tímto poděkovat za nesmírnou obětavost, nasazení a solidaritu,” dodal John Hollows.

„Pomoc retailovým i firemním klientům dotčeným covid-19 ve formě odkladů úvěrových splátek jsme spustili napříč naší finanční skupinou ještě v březnu. U úvěrů na bydlení například šlo o odklad splátek jistiny úvěrů o 6 až 12 měsíců. Od poloviny dubna jsme umožnili odkládání splátek i podle státního moratoria. Celkem už evidujeme přes 61 tisíc žádostí o odklad splátek,” doplnil Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Růst úvěrového portfolia

Čistý zisk skupiny ČSOB se meziročně snížil kvůli významnému poklesu ostatních provozních výnosů v souvislosti s přeceněním tržní hodnoty. Meziročně se negativně projevila i vyšší základna z prvního čtvrtletí roku 2019, které ovlivnil prodej ČSOB Asset Management.

Celkové portfolio úvěrů vzrostlo díky růstu všech klientských segmentů. Podíl úvěrů v selhání přitom zůstal na nadále nízké úrovni. Objem aktiv pod správou se zvedl díky růstu majetku v podílových a penzijních fondech.

Skokový nárůst mobilního bankovnictví

V případě mobilního bankovnictví se růst počtu aktivních uživatelů dále zrychlil na meziročních 32 procent a počet transakcí narostl o 39 procent. „V nadcházejícím období se budeme zaměřovat na rozvoj dalších funkcionalit a další vylepšování našich online služeb,” uzavřel Jan Sadil.

ČSOB vyčlenila část svého call centra pro potřeby státní tísňové linky. Věnovala také mimořádné finanční příspěvky a dary neziskovým institucím a organizacím, například pro Fond podpory seniorů, Sdružení Neratov, Fokus Vysočina, Českou asociaci paraplegiků, TEXman nebo Domov Sue Ryder.

Od konce března začala ČSOB platit faktury svým dodavatelům okamžitě po schválení a tedy před smluvenou lhůtou splatnosti.

Skupina ČSOB

je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Naše motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů v pobočkách i online prostředí. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny až po úvěry na bydlení od Hypoteční banky či Českomoravské stavební spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance.

Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

Zdroj informací

ČSOB a NejBusiness.cz

Datum

17. května 2020

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7031 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál