Broker Consulting Index podílových fondů: Březen ve znamení propadů

Broker Consulting Index podílových fondů: Březen ve znamení propadů

Vzhledem k současné situaci na tuzemských i globálních trzích není překvapující, že od začátku roku se jednotlivé druhy fondů, až na jednu výjimku, dostaly do minusových čísel. V plusových hodnotách jsou zatím pouze fondy peněžního trhu, které si za první tři měsíce připisují 8,03 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů.

Do výkonnosti podílových fondů v CZK se projevila skutečnost, že v březnu česká koruna oslabovala. Z úrovně 24,8 korun za euro, na které byla ještě v polovině února, se koruna v průběhu března propadla až k hranici 27,7 korun za euro. To do jisté míry zmírnilo ztráty, které utrpěli čeští investoři.

„V březnu sužovala ekonomiky a finanční trhy pandemie koronaviru. Pohled investorů se zaměřil na směr šíření pandemie a na opatření, které postupně zaváděly jednotlivé vlády a centrální banky. Po prvních výrazných březnových propadech na kapitálových trzích přišel další negativní stimul. Jednání Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) selhalo a ceny komodit zaznamenaly těžké časy,“ shrnuje dění Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Kombinace koronaviru a poklesu cen ropy vytvořily obtížnou situaci pro investory. Po celý měsíc panovala na finančních trzích obrovská volatilita. Zahraniční investoři bez rozdílu opouštěli všechny rizikovější aktiva. To vedlo k tomu, že jsme zažili masivní výprodeje, které tu byly naposled v krizi 2008. Globální akciové indexy se v březnu propadly ze svých maxim o 20 až 40 %, ke konci března však došlo k mírnému oživení.“

V posledních týdnech můžeme pozorovat zvýšenou volatilitu také u cen zlata a stříbra. Situace ohledně koronaviru a poklesu cen ropy měla negativní vliv na vývoj komoditních fondů. Také dluhopisové fondy v březnu zažily poklesy. Vlivem odchodu zahraničních investorů se nejhůře dařilo dluhopisovým fondům zaměřeným na rozvíjející se trhy. Na druhou stranu nejlépe na tom jsou státní dluhopisy, jelikož centrální banky snižují úrokové sazby a začaly se ubírat směrem k uvolňování měnových podmínek vyhlašováním programů na odkup dluhopisů.

„Výkyvy na finančních trzích jsou do určité míry běžné. Dnešní situace se odlišuje od jiných propadů svojí příčinou. Pro dlouhodobé a pravidelné investory by neměla znamenat žádné výrazné odchýlení od svého finančního plánu. Pomocí pravidelného investování může investor dosáhnout omezení rizika spojeným s propadem trhu. Tato strategie se nazývá průměrování nákladů a spočívá v tom, že investor pravidelně investuje stejnou částku. Vlivem poklesu cen získá více aktiv za stejnou částku. Když pak dojde k nárůstu na trzích, má investor zakoupeno výhodněji, než kdyby chtěl později dodatečně investovat,“ radí závěrem Lukáš Vokel.

Zdroj informací

Broker Consulting, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

10. dubna 2020

Fotogalerie

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.5889 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál