Logistická společnost DB Schenker po úspěšném dokončení pilotního projektu uvedla do běžného provozu autonomní vysokozdvižný vozík rakouského výrobce AGILOX. Systém bez jakéhokoliv zásahu skladníka přepravuje prázdné boxy na vzdálenost cca 150 metrů ve skladovém areálu v Echingu u Mnichova. Až dosud byl za tuto práci odpovědný zaměstnanec s běžným vozíkem.
„Od autonomních vozíků si slibujeme inovaci, preciznost a efektivitu ve prospěch našich klientů. DB Schenker je vždy otevřen alternativním řešením skladové logistiky. To nejcennější, co máme, jsou však naši kvalifikovaní zaměstnanci. Bez nich bychom se nestali předním poskytovatelem logistických služeb na světě. Právě proto chceme některé logistické procesy automatizovat – obzvlášť při nedostatku kvalitního personálu v logistickém sektoru,“ říká Xavier Garijo, člen správní rady Schenker AG pro smluvní logistiku.
Vozík AGILOX je vybaven výškově nastavitelnou vidlicí, která může přepravní boxy zvedat a zase spouštět – i proto není potřeba, aby personál boxy na AGV (Automated Guided Vehicle) umisťoval manuálně. AGILOX si také umí ve velmi krátké době vytvořit mapu svého okolí pro navigaci v areálu. To znamená, že AGV je provozuschopné v řádu několika dní od doručení.
„Roboti mohou ve skladu převzít jednoduché úkony, takže se skladníci mohou soustředit na složitější úkoly, zejména v provozní špičce. Těšíme se na další úspěšné projekty po boku DB Schenker napříč Evropou,“ říká Franz Humer, spoluzakladatel a CEO společnosti AGILOX. S pomocí chytrých technologií mohou pracovníci DB Schenker vozíku vymezit speciální zóny pro provoz, skladování, nebo parkování. Přesné senzory a kamery zajišťují, že AGILOX včas rozpozná a vyhne se překážce ve své dráze. Z logistického centra v Echingu DB Schenker distribuuje součástky pro renomovanou německou automobilku. Nyní se zkoumají možnosti využití vozíků AGILOX i v jiných logistických skladech.
Autonomní technologie v logistických provozech ale nejsou žádnou novinkou. Už několik let provozuje DB Schenker automatizovaný systém CarryPick ve švédském logistickém centru Arlandastad nedaleko Stockholmu. Celkem 65 robotů převážející regály dokáže za den zpracovat až 40 tisíc objednávek pro největší skandinávský e-shop s hračkami a dětským oblečením Lekmer.com. Tím ušetří až 20 % místa v logistickém centru a zvýší produktivitu personálu o 60 %. Díky modulárnímu designu se také může řešení rozšiřovat tak, aby pokrylo sezónní špičky nebo průběžný růst objemu podnikání zákazníka.
SCHENKER spol. s r.o. a NejBusiness.cz
12. března 2020
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...