UNIQA míří k bezpapírovému provozu

UNIQA míří k bezpapírovému provozu

Magazín NejBusiness.cz přináší rozhovor s Ing. Martinem Žáčkem, generálním ředitelem UNIQA pojišťovny. Zeptali jsme se na jeho úspěchy, jak v profesním životě, tak v osobním.
Prozradil nám například, že ho lidé v jeho týmu nabíjejí optimismem a stále přicházejí s novými nápady. Také se zmínil o svých koníčcích, rodině a plánech do nového roku.

Ing. Martin Žáček, Csc. Působí v pojišťovně UNIQA od roku 1997, kdy zastával pozici místopředsedy představenstva. Od roku 2018 působí jako předseda představenstva a generální ředitel UNIQA pojišťovny.
Mimo jiné zastává další pozice v asociacích z oblasti pojišťovnictví. Je generálním ředitelem slovenské UNIQA poisťovne, členem prezídia Slovenské asociace pojišťoven, člen Správní rady Slovenské kanceláře pojistitelů, dále pak je členem prezídia České asociace pojišťoven a také člen správní rady České kanceláře pojistitelů.

 

Jak hodnotíte rok 2017?

Pro UNIQA pojišťovnu byl minulý rok velmi úspěšný. Na pojistném jsme poskočili bezmála o půl miliardy vzhůru, když jsme předepsali už celkem 6,5 miliardy korun. Těší nás, že jsme rostli prakticky ve všech druzích pojištění a ve všech obchodních cestách. Samozřejmě pojištění profituje z celkové příznivé kondice naší ekonomiky – z rekordního prodeje automobilů, neutuchající poptávky po hypotékách i dynamického rozvoje firem a podnikání.

V rovině legislativní byl rok 2017 opět nabitý, protože jsme pracovali intenzivně jak na zavedení směrnice o distribuci IDD tak i na nové úpravě ochrany osobních údajů GDPR, které budou v praxi nasazeny už letos.

Co považujete za úspěch v pracovním i osobním životě, co Vám udělalo radost?

V pracovní rovině mě těší rychlejší dynamika UNIQA pojišťovny ve srovnání s průměrem pojistného trhu, a také další pokrok v digitalizaci, jakého jsme loni dosáhli. Jsme na dobré cestě k bezpapírovému provozu, když už na 85 % smluv sjednáváme výhradně elektronicky a velký podíl kontraktů opatřujeme biometrickým podpisem. To vše přináší větší komfort pro klienty, jednodušší a rychlejší interní zpracování, a v neposlední řadě i podstatné úspory.

V osobní rovině jsme loni přivítali na světě další vnučku, takže je ze mě už hrdý trojnásobný děda. A také jsem potřetí v řadě obhájil titul Pojišťovák roku, což mě osobně velmi motivuje a těší, protože vím, že má práce má smysl.

Čím Vás potěšili Vaši zaměstnanci a kolegové?

Zaměstnanci a kolegové v práci mě každý den nabíjí optimismem a vírou v pozitivní budoucnost naší společnosti, protože stále mají chuť podílet se na společném díle a chtějí posunout naši značku dál.
Mám kolem sebe opravdu hodně lidí, kteří denně udělají alespoň o kousek víc, než jim velí povinnosti. Přicházejí stále s novými nápady. Případné překážky nebo těžkosti je nezastaví – snaží se hledat řešení, nikoli problémy. Místo Proč? se ptají spíše Proč ne? A to je nakažlivé!

Jaké máte plány pro rok 2018 v osobním životě?

Mým dlouhodobým úkolem je hledat lepší rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem. Chtěl bych mít více času na své vnučky a jako správný děda jim pomoci něco objevit, něco je naučit a poskytnout jim tolik trpělivosti, kolik si u prarodičů zaslouží.

A sám za sebe bych zase chtěl zaběhnout 10 kilometrů pod čtyřicet minut. Věřím, že to dokážu, když mi bude zdraví letos sloužit!

Jaké má plány pro rok 2018 Vaše firma?

Na tom se nic nemění oproti předchozím letům – opět je to vyvážený profitabilní růst. Velkou pozornost bych chtěl věnovat hlavně našim zaměstnancům. Vždycky říkám, že zaměstnanci jsou naši první klienti. Pokud se budou cítit u nás dobře, přenesou pozitivní pocit i na zákazníky, a současně si podrží dosavadní elán a loajalitu.

Jinak máme naši strategii do roku 2020 pracovně označenou jako 7 – 7 – 7. To znamená, že během tří let chceme mít tržní podíl 7 % v neživotním pojištění, 7 miliard korun na pojistném a 7. místo v rankingu pojišťoven v ČR. Věřím, že toho můžeme dosáhnout i v kratším horizontu!

Co byste přál Vašemu oboru pro rok 2018?

V oblasti právní bych si přál rozumnou transpozici evropské legislativy tak, aby reflektovala skutečné potřeby v České republice. V politické sféře bych si přál stabilní rámec a dlouhodobou strategii, protože to jsou přesně atributy, které charakteru pojišťovnictví jako oboru se závazky na dlouhá desetiletí sluší. A aby byly pojišťovny přizvány ke spolupráci na reformách penzijního a zdravotnického systému v ČR, kde jsou schopny převzít velký díl odpovědnosti.

A jinak – ať vydrží současná kondice české ekonomiky, protože to našemu oboru prospívá.

 

Děkujeme za rozhovor

za NejBusiness.cz:
Petr Poloczek

Datum

19. ledna 2018

O autorovi

 • Ing. Martin Žáček, CSc.

 • Datum a místo narození
  Červenec 1965, Praha

 • Dosažené vzdělání
  1987 ČVUT, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
  1993 ČVUT, získání vědecké hodnosti CSc.
  1995 Kurz pojištění a zajištění, Munich Re
  1996, 1999 Kurzy managementu v pojišťovnictví, Swiss Re


 • Pracovní zkušenosti
  • do r. 1991 postgraduální studium, Ústav pro hydrodynamiku, Akademie věd ČR

  • 1991 Ústav aerodynamiky při RWTH, Aachen

  • 1993 University of Liverpool, Spojené království

  • 1994-95 Česko-rakouská pojišťovna, vedoucí odboru controllingu

  • 1995 člen představenstva Česko-rakouské pojišťovny, ekonomický úsek

  • 1997.2007 místopředseda představenstva UNIQA pojišťovny, ekonomický úsek

  • 2007.2008 místopředseda představenstva UNIQA pojišťovny, pojistně-technický úsek

  • od 2008 předseda představenstva a generální ředitel UNIQA pojišťovny

  • od 2008 člen prezídia České asociace pojišťoven (ČAP)

  • od 2009 člen správní rady České kanceláře pojistitelů (ČKP)

  • od 2014 člen prezídia Slovenské asociace pojišťoven (SLASPO)

  • od 2014 člen Správní rady Slovenské kanceláře pojistitelů

  • 2012 zvolen Pojišťovákem roku v soutěži Banka roku 2012

  • 2015 zvolen Pojišťovákem roku v soutěži Banka roku 2015

  • 2016 zvolen Pojišťovákem roku v soutěži Banka roku 2016

  • 2017 zvolen Pojišťovákem roku v soutěži Banka roku 2017

  • Leden 2014 předseda představenstva a generální ředitel UNIQA poisťovny, Bratislava (souběh funkcí v ČR a SR)


 • Rodinný stav
  Ženatý, 2 dcery, 3 vnučky

 • Záliby
  V dorosteneckém věku se vrcholově věnoval lehké atletice a získal několik republikových titulů. Později zkoušel rovněž atletický desetiboj. V současné době stále pravidelně běhá, jezdí na kole a občas závodí v triatlonu.

  Zajímá se o dějiny a geografii, rád cestuje. Hovoří čtyřmi jazyky.

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6591 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál