Kevin Tran Nguyen: Vývoj sazeb mění strukturu financování firem

Kevin Tran Nguyen: Vývoj sazeb mění strukturu financování firem

Daleko nejvyšším tempem letos rostly úrokové sazby napříč segmenty na úvěrech pro nefinanční podniky. Zatímco hypoteční sazby pro čistě nové úvěry a sazby spotřebitelského financování vzrostly zhruba o 1,6 p.b., respektive 1 p.b., tak firmám se nové půjčky prodražily v průměru o 3,7 p.b. To je dáno samozřejmě svižným tempem utahování měnové politiky, ale také donedávna silnou poptávkou po financování oproti předchozím dvou letům.

Od začátku roku se podnikům roční úrokové náklady, při stejném objemu, zvýšily zhruba o 18 % v porovnání se současnými předpokládanými náklady odvíjejících se od sazeb, se kterými byly nové úvěry uzavřeny. Nutno zmínit, že velká část objemu nových obchodů je buď na plovoucí bázi nebo s fixací do jednoho roku. Nicméně vzhledem k předpokládanému vývoji tržních sazeb po zbytek roku by úroková zátěž těchto úvěrů mohla být ještě větší.

Změnu pozorujeme nejen v počtech nových úvěrů ale také ve struktuře financování. V druhém kvartále letošního roku došlo k výraznému ochlazení poptávky po střednědobých a dlouhodobých investičních úvěrech, které se firmám výrazně prodražily. Na druhou stranu poptávka po krátkodobých, zejména provozních, úvěrech již od minulého roku strmě narostla. Zájem o provozní financování v předchozím roce bylo z velké části poháněno snahami firem naplnit sklady po uzavírkách. V současné situaci slouží nejspíše především k absorbování vysokých nákladů na vstupy pro výrobu, z tohoto pohledu mezi nejzranitelnější patří malé podniky.

Atraktivní rozpětí mezi korunovým a eurovým financováním činící 3 až 6 p.b. dle délky splatnosti zase láká větší podniky k financování v eurech, zejména pak co se týká krátkodobých úvěrů. Cizoměnové závazky přitom tvoří v přepočtu zhruba 38 % celkového úvěrového portfolia pro firmy.

Poměr nevýkonných úvěrů pro nefinanční podniky spadl od začátku roku o 0,2 p.b, což by napovídalo tomu, že se firmy zatím dokážou poprat s vyšší obsluhou dluhu. ČNB by se tak měla méně strachovat o dopad úrokových sazeb na zdraví podnikových financí a více o tlumení inflace, která podle našich odhadů zamíří během letních prázdnin až k 20 %.

Zdroj informací

Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

14. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3572 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál