Michal Brožka: Internetový maloobchod dál zrychluje


Michal Brožka: Internetový maloobchod dál zrychluje

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v únoru proti lednu vzrostly o 2,8 %. Meziroční propad tržeb se tak snížil na -5,8 % z předchozích -8,9 %. My jsme naopak čekali podobný meziroční pokles jako v předchozím měsíci a medián trhu činil -8,0 %. Po očištění o kalendářní efekty činí meziroční pokles maloobchodu 3,0 %.

Prodej a opravy aut po předchozím meziměsíčním růstu o 6,0 % v únoru klesly o 1,2 %, což byl mírně slabší pokles, než jsme očekávali. Jejich meziroční pokles činí 2,9 % a po očištění o kalendářní vlivy 1,5 %. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodeje aut tak meziročně v únoru klesly o 4,9 % oproti lednovému poklesu o 7,6 %. Výsledek tak předčil všechny odhady, když medián ukazoval na -8,7 % (náš odhad činil -8,4 %).

V únoru meziměsíčně rostly zejména tržby za nepotravinářské zboží, a to o 4,0 %. U potravin růst činil 1,9 % m/m a u pohonných hmot 1,3 %. Stále platí, že růst prodejů se odehrává přes internet, kde tržby zrychlily meziroční růst na 41,7 % po předchozích 34,4 %, zatímco v kamenných obchodech tržby klesají mnohdy v podobném rozsahu.

V situaci pokračujících pandemických opatření a klesající spotřebitelské důvěry se nabízí hypotéza o pozitivním vlivu růstu čistých mezd na spotřebu českých domácností. To je něco s čím naše celoroční prognóza počítá. Za celý rok čekáme mírný růst maloobchodních tržeb o 1,2 %, nicméně i přes únorové pozitivní překvapení na straně maloobchodu stále platí, že průběh pandemie v ČR v první polovině letošního roku spíše ukazuje na riziko horšího výsledku. Březen pravděpodobně přinese spíše slabá čísla. Od poloviny dubna uvidíme určité rozvolnění, ale s nejistým dopadem v dalších měsících, neboť ekonomika stále čeká na imunizaci obyvatelstva či efektivnější testování.


Psát příspěvky smějí jen přihlášení
Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3609 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál