Prof. Adam rezignoval na pozici rektora MENDELU

Prof. Adam rezignoval na pozici rektora MENDELU

Profesor Vojtěch Adam se rozhodl rezignovat na funkci rektora Mendelovy univerzity v Brně, do které měl nastoupit 1. února 2022. Svou rezignaci dnes sdělil dopisem vedení univerzity. Jeho kroky souvisí se závěry speciální odborné komise, která se zabývala jeho vědeckými pracemi, a následným vývojem celého případu.

„Je o mně známo, že vědou žiji. Nejsem člověkem, který by chodil přes mrtvoly nebo lpěl na funkcích. A ačkoliv je tento krok pro mě nesmírně těžký, nechci za žádných okolností, byť jen náznakem, rozdělovat akademickou obec a zatěžovat Mendelovu univerzitu v Brně. Zároveň nechci univerzitě do budoucna způsobit jakékoli problémy související s mým rektorováním," uvedl v rezignačním dopise Vojtěch Adam.

Mendelova univerzita v Brně má podle něj větší váhu než akademická kariéra jednotlivce. „Pevně věřím, že využiji pomyslně řečeno druhé šance a budu pokračovat v oblasti vědy, ve které jsem - neskromně říkám - přinesl řadu užitečného," uvedl Adam.

Zvážit rezignaci v minulých dnech Adamovi doporučila rektorka MENDELU Danuše Nerudová. „Učinit tuto výzvu pro mne nebylo jednoduché, nejen proto, že jitří emoce uvnitř i vně univerzity, ale protože si vážím práce a mimořádných úspěchů prof. Adama. Proto jsem s ním také celou záležitost v posledních dnech intenzivně probírala a děkuji, že k tomu našel sílu i přesto, že se potýká s nemocí," uvedla Nerudová.

Adam podle ní potvrdil, že univerzita je pro něj důležitější než osobní prospěch. „Nesmírně si jeho rozhodnutí vážím, protože vím, jak těžké pro něj bylo. Děkuji mu za něj svým jménem i jménem Mendelovy univerzity a obracím se k celé akademické obci s prosbou, aby prof. Vojtěchovi Adamovi dala možnost očistit své jméno, protože tu šanci si zaslouží," dodala Nerudová.

Podle předsedy akademického senátu Mendelovy univerzity v Brně Jiřího Skládanky lze očekávat zvolení nového kandidáta na funkci rektora do dvou měsíců. Akademický senát dnes zvolil volební komisi, ta v nejbližších dnech vypracuje harmonogram voleb a následně předseda akademického senátu vyhlásí nové volby. U těch minulých v závěrečném kole nakonec senátoři vybírali ze čtyř kandidátů. V současné chvíli není jasné, kdo univerzitu od 1. února povede. MENDELU čeká na vyjádření ministerstva školství.

Zdroj informací

Mendelova univerzita v Brně a NejBusiness.cz

Datum

31. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.28 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál