Bohumil Trampota: První týden pozitivní, Praha každý den v plusu

Bohumil Trampota: První týden pozitivní, Praha každý den v plusu

Spojené státy a tamní data z trhu práce, to byly tento týden pravděpodobně nejsledovanější makro indikátory. Dopadla lépe, než se čekalo, a potvrdila napnutý trh práce. Silná/lepší data z trhu práce jsou ale vlastně pro investory spíše negativní zprávou. Je to pro Fed pro-inflační faktor a důvod pokračování v jestřábí politice (růst sazeb a vysoké úrovně delší dobu). V eurozóně byla inflace nižší než očekávání trhu. A podporou byly také lepší indexy PMI v Německu i eurozóně.

Americký trh

Zámořský trh byl zkrácený o sváteční pondělí.

Úterý do čtvrtka index S&P500 klesl o 0,82 % (3 808,10 b.). Dnes zahájila burza po zveřejněných silnějších datech z trhu práce růstem asi o +0,3 % a dále roste nad 1 %. Týdenní výkon by mohl být lehce nad nulou. To by znamenalo, že se přetrhne negativní série čtyř ztrátových týdnů v řadě.

Evropské akciové trhy

Dnes krátce před koncem obchodování evropské akcie, měřeno Indexem STOXX Europe 600, rostou o asi +0,7 % (442 b.). Za celý týden čekáme růst přes +4 %.

Pražská burza

Pátek

Dnes vzrostl index PX popáté v tomto roce. V dnešní seanci přidal +0,56 % (1 249,31 b.).

Mírně korigoval jen Philip Morris ČR (-0,36 %, 16 800 CZK), pravděpodobně jako reakce na diskusi týkající se možného růstu spotřebních daní. V čele dnešního růstu byla Moneta, když posílila o +1,55 %, 78,80 CZK). Komerční banka (+1,11 %, 683 CZK) a Erste (+0,39 %, 775 CZK) se umístily na dalších místech.

Pražská burza

Týdenní výkon

Nový rok začal pozitivně. Každý den v týdnu skončila pražská burza v plusu. Index PX se za první týden roku 2023 připsal výborných +3,96 % (1 249,31 b.). Je to třetí růstový týden v řadě.

Všechny společnosti na pražském parketu během první týdenní seance v novém roce svou hodnotu zvýšily. Nejvíce vzrostly tituly z finančního sektoru. Nejlepší byla tento týden Erste se ziskem +8,09 % (775 CZK). Komerční banka (+4,27 %, 683 CZK) a Moneta (+3,68 %, 78,80 CZK) následovaly. Pro Monetu to je čtvrtý růstový týden v řadě. ČEZ celý týden rostl, když a připsal si +2,73 % (791 CZK) a zastavil se těsně pod hranicí 800 CZK. Stejně jako tomu je u Monety, i ČEZ zaznamenal čtvrtý týdenní růst v řadě. Za zmínku stojí také Pilulka a její novoroční skok o +15,38 % (750 CZK).

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Pomalu začíná ve vládní koalici diskuse o zvyšování daní. Týkalo by se to také spotřebních daní na cigarety.

Co se dá čekat příští týden?

Podstatnější korporátní zprávy nejsou na programu.

Na trzích by mohlo být klidněji kvůli pravoslavným svátkům.

Český statistický úřad zveřejní inflaci za prosinec, inflačních dat se dočkáme taky z USA. V Německu a eurozóně to bude průmyslová výroba.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

6. ledna 2023

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3225 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál