Jan Vejmělek: Německá inflace v závěru roku značně přibrzdila

Jan Vejmělek: Německá inflace v závěru roku značně přibrzdila

Po včerejších svátcích se dnes pomalu začne na globálních finančních trzích rozbíhat obchodování. Z hlediska ekonomického kalendáře přijdou zajímavá data z Německa. I přes mírné zvýšení počtu nezaměstnaných zůstane míra nezaměstnanosti na velmi nízkých 5,6 %. Dobrá zpráva pak přijde z tamní inflační fronty – ceny zřejmě během prosince klesly o téměř procento, meziroční dynamika se vrátila na dosah jednociferné úrovně.

 

Německý trh práce zůstává robustní

Dnešní den bude první, kdy by se mělo na globálních trzích začít v letošním roce aktivněji obchodovat. Naše prognózy počítají s tím, že koruna bude v ročním horizontu proti euru slabší. Společné evropské měně se pak bude dařit i vůči americkému dolaru. Podrobněji naše prognózy vývoje klíčových měnových párů představujeme zde https://bit.ly/3BnCd5B.

Z Německa se dnes dočkáme příznivých inflačních dat za konec loňského roku. Tamní spotřebitelské ceny podle nás během prosince klesly o 0,9 %, což by znamenalo zpomalení meziročního růstu z listopadových 11,3 % na 10,0 %. Počet nezaměstnaných Němců v závěru roku vzrostl o 15 tis. To by nemělo měnit na situaci napjatého trhu práce. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 5,6 %. Z domova se dnes (ve 14:00) dočkáme bilanční tiskové konference ministra financí na téma plnění rozpočtu 2022 a strategie financování dluhu 2023.

Tuzemští průmyslníci v závěru roku pod tíhou pesimismu

První pracovní den roku 2023 byl z investorského pohledu nezajímavý. Na klíčových trzích, jako jsou spojené státy či Velká Británie, byl včera totiž ještě svátek a trhy byly zavřené. Euro tak na úvod roku proti dolaru po celý včerejšek stagnovalo v okolí hladiny 1,068 USD/EUR. Finální číslo prosincového PMI průmyslové aktivity za eurozónu jako celek bylo potvrzeno na již oznámeném předběžném odhadu; pouze v případě Německa došlo k mírné sestupné revizi. Finální výsledek nic nemění na klesající aktivitě v sektoru, a to zejména v souvislosti s drahými energiemi a obecně vysokou inflací snižující kupní sílu domácností.

Klid panoval v první pracovní den nového roku na trhu s českou korunou. Kurz se včera držel na relativně silné úrovni těsně nad hladinou 24,15 CZK/EUR; patrná byla pouze nepatrná tendence k oslabování tuzemské měny. Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění českého PMI průmyslové aktivity. Oproti listopadu bylo zaznamenáno zlepšení. Výsledek byl téměř v souladu s tržním očekáváním potvrzujícím poměrně výrazný pokles aktivity tuzemských průmyslníků v závěru loňského roku. I v jejich případě je hlavním viníkem inflace a snižující kupní sílu domácností, což se projevuje zejména v poklesu objednávek, a to z domova i ze zahraničí. Podle tohoto průzkumu to navíc vypadá, že průmyslové podniky v závěru roku propouštěly.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

3. ledna 2023

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3207 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál