Vít Hradil: Nálada ve zpracovatelském sektoru zůstává pesimistická

Vít Hradil: Nálada ve zpracovatelském sektoru zůstává pesimistická

Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru vykázal v prosinci mírný nárůst z listopadových 41,6 na aktuálních 42,6 bodu. Přes toto zvýšení ovšem zůstává hluboko v pásmu kontrakce – tedy pod 50 bodovou hranicí – a indikuje tak pokračující zhoršování nálady mezi výrobci.

Podobně jako v předchozím měsíci hlásí čeští zpracovatelé pokles objemu výroby, nových zakázek i zákaznické poptávky, zatímco pokračuje zdražování výrobních vstupů, hlavně pak energií. Nákladová inflace sice oproti předchozímu období zpomaluje, zůstává ovšem citelná. Firmy již v reakci na nepříznivou situaci reportují úmysl s koncem kalendářního roku propouštět zaměstnance a s utlumenou aktivitou počítají i v nejbližší budoucnosti.

Aktuální data nepředstavují velké překvapení a v podstatě potvrzují očekávání, která se s letošní zimou pojila. Zatímco dosud firmy navzdory zdražování nákladů dokázaly tyto přenášet na kupující a udržovaly se ve výrobní pohotovosti pro případ, že dojde ke zlepšení situace, nyní již tuto naději postupně opouštějí. Převládá mezi nimi názor, že zvýšená výrobní inflace zůstane realitou po delší dobu a zároveň nečekají, že by se brzy vzpamatovala poptávková strana. Logickou reakcí pak je omezování aktivit a redukce počtu zaměstnanců. Očekáváme, že v podobném duchu se nálada mezi zpracovateli ponese ještě několik měsíců a zlepšení očekáváme teprve na jaře, kdy mezi kupujícími začnou opadat obavy o vlastní ekonomickou budoucnost a výrobní strana si najde novou, zredukovanou, rovnovážnou úroveň kapacity.

Zdroj informací

Vít Hradil, hlavní ekonom, CYRRUS, a.s.

Datum

2. ledna 2023

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1913 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál