Fio banka: Makroekonomický výhled pro tento týden: Index CPI (SRN, eurozóna), obchodní bilance (SRN, USA, ČR)

Fio banka: Makroekonomický výhled pro tento týden: Index CPI (SRN, eurozóna), obchodní bilance (SRN, USA, ČR)

Již první týden v roce bude nabitý makroekonomickými událostmi. Mimo dnešních dat PMI se v následujících dnech dozvíme obchodní bilanci, maloobchodní tržby v Německu i spotřebitelskou důvěru v eurozóně, trh práce (USA).

Pondělí

Dnes jsme se dozvěděli indexy nákupních manažerů ve výrobě PMI v Česku, eurozóně a Německu.

Úterý

Zítra nás čeká změna počtu nezaměstnaných a sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v Německu. V Německu také zjistíme meziměsíční a meziroční hodnotu indexu CPI, kde se očekává změna -0,7 % resp. 9 %.

V USA se zveřejní index nákupních manažerů ve výrobě a meziměsíční stavební výdaje u kterých se očekává pokles i přes dlouhodobý nedostatek.

V Česku se dozvíme bilanci státního rozpočtu s předchozí hodnotou -337,1 mld.

Středa

Ráno zjistíme meziměsíční a meziroční index importních cen v Německu, kdy očekávání je -1,7 %, resp. 18 %. V Německu zůstaneme a dozvíme se index nákupních manažerů ve službách a kompozitní index nákupních manažerů za prosinec. Stejné indexy se dozvíme i za eurozónu.

Odpoledne se v USA zveřejní index žádostí o hypotéky MBA, ISM ve výrobě a cenový index ISM. V Americe zůstaneme a zjistíme nové pracovní pozice JOLTs.

Čtvrtek

Makroekonomické události zahájíme v Německu se sezónně očištěným meziměsíčním vývozem a dovozem. Sezónně očištěnou dostaneme také obchodní bilanci.

V eurozóně se před obědem dozvíme meziměsíční a meziroční index výrobních cen PPI, konsensus je -0,8 %, resp. 27,5 %.

Zbytek událostí již je v USA, jmenovitě index propuštěných zaměstnanců, změna zaměstnanosti ADP, obchodní bilance s očekávanou hodnotou -74,3 mld. USD, kdy vývoz bude nadále trpět silným dolarem a nízkou poptávkou v zahraničí. Dále žádosti o podporu v nezaměstnanosti, indexy nákupních manažerů PMI ve službách a kompozitní. Den poté uzavřou zásoby plynu, surové ropy, surové ropy v Cushingu, benzínu a destilátů podle EIA.

Pátek

V pátek se zveřejní nejvíce makroekonomických událostí za celý týden. Začneme v Německu s meziměsíčními a meziročními maloobchodními tržbami. Poté se dozvíme meziměsíční podnikové objednávky a meziroční podnikové objednávky očištěné o počet pracovních dnů.

V České republice zjistíme obchodní bilanci v národním pojetí s očekávanou hodnotou -12 mld., meziroční průmyslovou výrobu bez sezónního očištění a meziroční stavební výrobu.

V eurozóně se dozvíme hodnotu spotřebitelské důvěry za prosinec, CPI, u kterého se za prosinec očekává pokles z 10,1 % na 9,1 %. Nicméně u jádrové inflace se podle analytiků očekává stagnace. Dále se dozvíme maloobchodní tržby, ekonomická důvěra a důvěra ve službách a průmyslu.

V USA bude zveřejněn ostře sledovaný report z trhu práce. Začneme změnou pracovních míst mimo zemědělství, kde se podle analytiků očekává nárůst v hodnotě 200 tis. Poté míru nezaměstnanosti, která se stále drží na 3,7 %. Přičemž podle analytiků Bloomberg Intelligence je možné, že při zaměstnání dalších 12 tis. lidí by hodnota klesla na 3,6 %. Dále se dozvíme pozorně sledovanou meziroční a meziměsíční průměrnou hodinovou mzdu. Den uzavřou průmyslové objednávky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Zdroj informací

Bloomberg, Aleš Mendl, Fio banka, a.s.

Datum

2. ledna 2023

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2374 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál