Bohumil Trampota: Akciové indexy letos výrazně ztratily

Bohumil Trampota: Akciové indexy letos výrazně ztratily

Tento rok akciové trhy výrazněji ztratily. Index PX v letošním roce spadl o 15,73 %, zatímco v loňském roce vzrostl o +38,84 %. První větší propad přišel se začátkem války na Ukrajině, která vedla k růstu cen energií. Dále pak trhy ovlivnily také vysoká inflace a problémy v odběratelsko-dodavatelských vztazích. Podobně tomu bylo ale i na ostatních evropských burzách měřených indexem STOXX Europe 600, který odepsal 12,56 % (loni +22,25 %), ale i za mořem, kde index S&P500 oslabil o 19,75 % (loni +26,89 %).

Pokud se podíváme na jednotlivé tituly, tak po loňském výkonu, kdy rostly ceny všech společností, se letos podařilo vzrůst jen čtyřem, a to ještě musím zdůraznit, že dvě z nich se již na burze neobchodují.

Avast se letos na parketu burzy obchodoval zhruba prvních devět měsíců. Za tu dobu přidal +13,81 %, když prudce vzrostl až těsně před stažením z burzy a dorovnal tak rozdíl mezi tržní cenou a cenou očekávané fúze. Colt se umístil na druhém místě. Jeho cena se zhodnotila o +8,66 %. Zde byly pozitivní informace týkající se přezbrojení armády. O +3,85 % vzrostly akcie Philip Morris ČR. Operátor O2 se tento rok obchodoval pouze necelé dva měsíce (nebyl ovlivněn vypuknutím války) a za tento čas si připsal mírný zisk +0,94 %.

Ostatní společnosti na BCPP oslabily. Obchodování s akciemi ČEZu bylo tento rok velmi volatilní. Zhruba do června byla jeho cena o téměř +50 % vyšší (cca 1 200 CZK) vyšší než na konci roku 2021. Pravděpodobně to byla reakce na vysoké ceny elektřiny a také na vyhlídku restrukturalizace. Pak nicméně přišla masáž speciálních daní – strop na výrobu a daň z mimořádných zisků. To znamenalo, že cena klesla na 770 CZK. V ročním hodnocení to znamená pokles o 6,89 %. Nejvíce letos odepsala Pilulka. Po loňském růstu o +188 % letos oslabila o 61,42 %. Obchodování s akciemi Pilulky je většinou za malého objemu, kdy větší objednávka, ať už nákupní nebo prodejní, může podstatně ovlivnit cenu. Velké banky letos měly na burze jedny z nejhorších výkonů. Erste ztratila 30,08 %. Na bankovní tituly se bude vztahovat, podobně jako na ČEZ, speciální daň z mimořádných zisků a to jistě nemělo pozitivní vliv. Komerční banka letos poklesla o 29,95 %, navzdory vyplacení „speciální“ dividendy za roky 2019 a 2020, kdy to z rozhodnutí ČNB nebylo možné.

Jak by se mohlo obchodovat v roce 2023?

To je složitá otázka, na kterou nezná nikdo odpověď. Ale jistě bude trhy ovlivňovat vysoká inflace, respektive centrální banky, které se ji budou snažit zkrotit růstem úrokových sazeb (v Evropě i za mořem). Pravděpodobně dojde ke zpomalení dynamiky poptávky. Porostou náklady. Jak se s tím jednotlivé firmy popasují a jaké budou reportovat hospodaření? Dále to může být covid a z toho vyplývající nefungující dodavatelské řetězce. Geopolitika, samozřejmě. A zdaleka se to netýká jen války na Ukrajině. Obchodování na burzách bude pravděpodobně velmi volatilní podobně jako letos.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

30. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.312 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál