Po nečekaném a silném zářijovém propadu německých podnikových objednávek pro říjen předpokládáme mírný vzestup tažený hlavně zahraniční složkou. Bilance amerického zahraničního obchodu za říjen ukáže na prohloubení deficitu. Čisté exporty budou v závěrečném čtvrtletí tamnímu reálném růstu celé ekonomiky ubírat. Tuzemský statistický úřad zveřejní celkem slušná data říjnových maloobchodních tržeb. Ve světle extrémně nízké spotřebitelské důvěry se pozitivně promítne vládní podpora i vyšší mzdy.
Subindex objednávek německého PMI za listopad je příslibem stabilizace podnikových objednávek, i když je prozatím na poměrně nízké úrovni. Září přineslo šok v podobě meziměsíčního propadu o 4 %, a to hlavně kvůli poklesu zahraničních objednávek (primárně kapitálových statků – například objednávky automobilů propadly o 9 % m/m). Právě zahraniční objednávky by ale tentokráte měly stát za lepším říjnovým výsledkem. Pozitivní dopad by měly mít zejména snižující se tenze v dodavatelských řetězcích. Proti tomu ale samozřejmě stojí vysoké ceny energií. Pokud se naplní náš optimistický odhad, může euro opětovně atakovat své téměř půlroční maximum. Od odpoledních amerických dat výraznější dopad nečekáme. Schodek zahraničního obchodu se zřejmě prohloubí a je zřejmé, že čisté exporty budou působit proti růstu HDP v závěrečném čtvrtletí letošního roku.
Koruna zůstává relativně silná a klidná. Dnešní zveřejnění říjnové statistiky maloobchodních tržeb na ton zřejmě nic nezmění, i když čekáme mírně pozitivní překvapení. Maloobchodní tržby bez prodejů aut v říjnu pravděpodobně pokračovaly v meziměsíčním růstu, oproti nečekaně silnému září však pomalejším tempem. Podle našich odhadů meziměsíční růst zpomalil z 0,8 % na 0,2 % (SA). Vliv na to podle nás měla vládní podpora a vyšší dynamika mezd. K výraznému nárůstu maloobchodních tržeb v září pravděpodobně přispěla výplata vládní pomoci rodinám s dětmi. Od října pak vešel v platnost úsporný tarif a odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie.
Z anekdotické evidence pak vyplývá, že řada firem se v průběhu podzimu rozhodla kompenzovat svým zaměstnancům část nákladů spojených s vysokou inflací. Na částečné oživení poptávky by mohl ukazovat i výběr daně z přidané hodnoty. Omezujícím faktorem růstu výdajů domácností naopak zůstává rekordně nízký spotřebitelský sentiment. Po předchozím utlumeném vývoji se v září dařilo i prodejům automobilů. Ty pravděpodobně podpořila zvýšená produkce v důsledku obnovených dodávek výrobních vstupů. Ukazují na to rostoucí počty registrací nových aut. Celkové maloobchodní tržby byly podle nás v říjnu ve výsledku meziměsíčně vyšší o 0,4 % (SA) po předchozím růstu o 1,1 %. V meziročním srovnání by však stále měly být tržby nižší, ty celkové o 3,8 % a bez prodejů aut o 5,9 %.
První pracovní pondělí závěrečného měsíce roku se na devizových trzích neslo ve znamení poklidného kurzového vývoje. Euro proti dolaru drželo relativně silné úrovně u 1,06 USD/EUR, v blízkosti téměř půlročního maxima. Bez odezvy trhu zůstalo ve srovnání s předběžným odhadem mírné zhoršení německého PMI indexu aktivity ve službách. Maloobchodní tržby v eurozóně v souladu s tržním očekáváním zaznamenaly zhoršení, když na evropské domácnosti dopadá vlna dražších energií. Korekce eurových zisků přišla až v průběhu americké seance po zveřejnění silného ISM indexu ze služeb za listopad, když se kurz posunul k 1,05 USD/EUR.
Vysoká inflace si svou daň vybrala i na vývoji českých mezd za třetí čtvrtletí. Ačkoliv si nominálně polepšily o 6,1 % y/y, v reálném vyjádření byl zaznamenán bezprecedentní propad o 9,8 % y/y. Výsledek byl nicméně v souladu s očekáváním, koruna včera dokonce mírně posilovala směrem k 24,32 CZK/EUR, ovšem za minimální obchodní aktivity.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
6. prosince 2022