Jaromír Gec: Situace ve zpracovatelském průmyslu se zhoršuje

Jaromír Gec: Situace ve zpracovatelském průmyslu se zhoršuje

Domácí index nákupních manažerů se již od letošního června nachází na hodnotách, které indikují zhoršování situace ve zpracovatelském průmyslu. Výrobní sféru trápí nejen vysoký růst cen vstupů, ale v posledních měsících rovněž patrný úbytek nových zakázek. Nejinak tomu podle nás bylo i v listopadu, kdy by index PMI měl i přes mírné meziměsíční zlepšení zůstat výrazně pod 50 body. Tuzemská ekonomika tak zřejmě směřuje do recese, která však bude poměrně mělká. Brzký nástup recese v USA z našeho pohledu naopak zůstává stále s velkým otazníkem. Ukázat by to měl i dnešní ISM index ze zpracovatelského průmyslu.

Tuzemský PMI zůstává výrazně pod 50 body

Klesající trend domácího indexu nákupních manažerů (PMI) se podle našeho odhadu v listopadu zastavil. Očekáváme, že došlo k mírnému zlepšení PMI z 41,7 v říjnu na 42,7 bodu, což zhruba odpovídá tržnímu konsenzu. I tak hodnota hluboko pod 50 body, pod kterou se index nachází již od letošního června, stále indikuje další zhoršování podmínek v tuzemské výrobní sféře. Česká ekonomika jako celek tak podle nás směřuje do mělké recese, jejíž nástup naznačil i bleskový odhad tuzemského HDP za Q3 (-0,4 % q/q), u kterého v pátek čekáme vzestupnou revizi na -0,1 % q/q.

Americký ISM index ze zpracovatelského průmyslu pravděpodobně v listopadu poklesl lehce pod 50 bodů. Za tím by mělo stát oslabení výroby a zakázek, ale i snížení zásob. Zkrácení dodacích lhůt na druhou stranu ukazuje na zmírnění omezení v dodavatelském řetězci. Hodnota pod 50 bodů podle nás nemusí znamenat recesi, tu by indikovaly spíše až hodnoty kolem 45 bodů. Trh by si přesto mohl pokles pod padesátibodovou hranici vyložit negativně.

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 % y/y na 10 % y/y. Za tržním odhadem ve výši 10,4 % tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub cenám energií, ve kterých se projevily vládní opatření některých zemí proti jejich dalšímu růstu. Očekávání naopak potvrdila jádrová inflace, která setrvala na říjnových 5 % y/y. Včerejší data podle nás indikují, že celková inflace v říjnu dosáhla svého vrcholu, a to i s ohledem na nedávný pokles cen ropy Brent a dalších energií, a také novým vládním opatření na obzoru.

Americký HDP za Q3 byl podle očekávání revidován směrem nahoru. Americká ekonomika si tak připsala v anualizovaném vyjádření 2,9 % q/q (oproti původním 2,6 % q/q). Počet nově vytvořených pracovních míst podle listopadového ADP reportu naopak klesl na 127 tis., což je nejnižší hodnota od ledna 2021. Americké akciové trhy včera potěšil J. Powell, který naznačil zpomalení tempa zpřísňování měnové politiky již v prosinci. Americké tržní úrokové sazby zamířily prudce dolů, a dolar tak k euru oslabil. Dnes ráno se obchodoval v blízkosti 1,045 USD/EUR.

Maďarský forint včera negativně reagoval na zprávy o Evropskou komisí navrženém zmrazení části EU fondů pro Maďarsko. K euru krátce oslabil až nad 409 HUF/EUR (0,8 %). Bez výrazných pohybů přečkala další den česká koruna, která se obchodovala v pásmu 24,32-24,37 CZK/EUR. Nadále se tak pravděpodobně udržuje bezpečně pod intervenční hladinou ČNB, přestože by čistě pohledem fundamentů měla z našeho pohledu mít tendenci spíše oslabovat. Spekulace proti tuzemské měně zřejmě pomáhají tlumit výrazné devizové rezervy centrální banky.

Zdroj informací

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

1. prosince 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.144 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál