Jana Steckerová: Americký HDP bude revidován směrem nahoru

Jana Steckerová: Americký HDP bude revidován směrem nahoru

Hrubý domácí produkt ve Spojených státech za třetí čtvrtletí bude podle našeho odhadu revidován mírně směrem nahoru. Solidně ekonomika USA vstoupila i do čtvrtého kvartálu. Listopadový ADP report by měl potvrdit, že situace na trhu práce zůstává dobrá. Další propad naopak přinesou data z trhu nemovitostí. V regionu bude zveřejněna polská inflace, která podle konsenzu trhu dosáhne osmnácti procent. V Česku ČNB oznámí rozhodnutí ohledně proticyklické kapitálové rezervy.

 

 

Trh práce zůstává v dobré kondici

Ekonomika Spojených států podle předběžných odhadů vzrostla o 2,6 %. Revize maloobchodních tržeb a stavebnictví však naznačuje, že HDP bude nakonec mírně vyšší. Náš odhad počítá s 2,8 %. Dobře ekonomika vstoupila i do Q4. Zajímavou informaci by mohl nabídnout vývoj zisků korporací, který bude zveřejněn spolu se zpřesněným odhadem HDP. Zatímco v Q2 zisky vzrostly o 20 % meziročně, v Q3 čekáme meziroční propad o 22 %. Další vývoj zisků a ziskových marží bude podstatný i z hlediska načasování očekáváné recese. Tu zatím vidíme až na počátku roku 2024. Trh bydlení nicméně již v recesi je. Doléhají na něj vysoké hypoteční sazby i obavy spotřebitelů z dalšího ekonomického vývoje. Probíhající prodeje nemovitostí tak v říjnu zřejmě vykáží další meziměsíční pokles. Naopak trh práce je v dobré kondici. Potvrdit by to měl listopadový ADP report, kde trh očekává vytvoření dalších 200 tisíc nových pracovních míst.

Inflace v eurozóně zřejmě poprvé od poloviny roku 2021 zpomalila z říjnových 10,6 % na 10,2 % v listopadu. Vzhledem k efektům srovnávací základny by měla zpomalit i jádrová inflace (z 5,0 na 4,7 %). Ta se nicméně v následujících měsících vrátí zpět nad úroveň 5 %.

V regionu bude zveřejněna polská inflace. Ta podle tržního konsenzu v listopadu stoupla na 18 %. Svého vrcholu ale inflace zřejmě dosáhne až v prvním čtvrtletí příštího roku. Polská centrální banka tak bude podle našeho odhadu muset ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Klíčová úroková sazba by měla stoupnout o 50 bb v únoru a o 25 bb v březnu (na výsledných 7,5 %).

Na regionálních trzích panoval klid

Regionální měny se včera obešly bez výraznějších výkyvů. Koruna se obchodovala v úzkém pásmu 24,32-24,35 CZK/EUR. Podobně na tom byl i maďarský forint, který se držel mezi 406-409 HUF/EUR. Na mírně silnější úrovně zamířil polský zlotý, který se v odpoledních hodinách obchodoval kolem 4,67 PLN/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem si tak připsal 0,2 %. Náladu mu zřejmě zvedlo oznámení, že DPH na potraviny zůstane nulová i v první polovině příštího roku.

Společná evropská měna se včera obchodovala mezi 1,034-1,040 CZK/EUR. Důvěra v eurozóně dopadla o něco lépe, než se čekalo, na zlepšení nálady euru to ale nestačilo. Ve srovnání s předchozím dnem tak skončilo beze změny.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

30. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1485 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál