Jan Vejmělek: Spotřebitelé na obou stranách Atlantiku trpí kvůli vysoké inflaci

Jan Vejmělek: Spotřebitelé na obou stranách Atlantiku trpí kvůli vysoké inflaci

Vysoká inflace se podepisuje na extrémně nízké důvěře spotřebitelů v USA i Evropě, jak odhalí dnešní data. Pokud jde o náladu firem, tam je situace podle průzkumu Evropské komise o něco lepší. Předběžná německá data listopadové inflace ukážou na výrazné zmírnění inflačních tlaků a budou tak příslibem pro obdobný závěr, který přinesou zítra publikovaná data listopadové inflace za celou eurozónu.

 

 

Inflace v Německu začíná zvolňovat

Celková ekonomická důvěra v eurozóně za listopad podle údajů, které zveřejnění Evropská komise, zřejmě mírně vzrostla, když zlepšení by mělo být patrné ve všech složkách. Nicméně i tak zůstává z dlouhodobého pohledu nízká, když se nachází 0,6 % pod historickým průměrem. Dolu ji sráží především extrémně nízká spotřebitelská důvěra (ta se nachází celých 3,5 směrodatné odchylky pod dlouhodobým průměrem). Za listopad ale podle nás zaznamenala mírné zlepšení a v dalších měsících již její výraznější propad nečekáme. Jednak inflace by již mohla mít vrchol za sebou, jak ukáží dnešní německé statistiky a zítřejší data za celou eurozónu. Dále je v měnové oblasti patrný na napjatém trhu práce celkem svižný růst mezd, který však vysoká inflace do značné míry eliminuje. A nezapomínejme ani na vládní opatření v mnoha zemních, které vedly k nižším cenám energií. Americká spotřebitelská důvěra dle Conference Board pravděpodobně zamířila v listopadu dolů. Zavážil dozvuk vysokých cen pohonných hmot a svou roli sehrála politická nejistota v souvislosti s volbami do Kongresu.

Do dnešního dne vstupují trhy s mírným ústupem rizikoví averze. Protesty v Číně vůči politice nulové tolerance covidu se dnes zdály slabší, trhy vnímají šanci na určité rozvolnění této politiky. Z této aktuální nálady tak profituje euro a podporu by měly cítit i středoevropské měny.

Euro proti dolaru včera volatilní, koruna v klidu

Protesty v Číně proti politice nulové tolerance při boji s covidem se negativně podepsaly na globální náladě na akciových trzích i na kurzu amerického dolaru. Díky tomu se včera kurz eura vůči zeleným bankovkám vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledních pět měsíců. Zatímco včerejší první ranní kotace se nacházely u 1,035 USD/EUR, kolem poledne již byla atakována hladina 1,05 USD/EUR. Ekonomický kalendář byl včera chudý. Z eurozóny zklamala výraznějším zpomalením dynamika peněžní zásoby měřená agregátem M3. Pokud jde o úvěrovou dynamiku, je patrné její slábnutí na straně úvěrů domácnostem (+4,2 %), u firem zůstává poptávka po financování robustní (+8,9 %). Naopak Dallaský Fed index průmyslové aktivity za listopad překvapil trhy lepším výsledkem. Dolar nakonec během amrické seance většinu předchozích ztrát vymazal.

Zatímco euro si proti dolaru polepšilo, na tuzemském devizovém trhu panoval včera klid. Kurz koruny vůči euru se držel v extrémně úzkém pásmu mezi 24,34 až 24,36 CZK/EUR; v samotném závěru seance pak byla patrná tendence k posílení domácí měny. Zajímavější byl pohled na kurz koruny vůči dolaru, kde byly zelené bankovky pro našince za 23,20. Dolar byl pro nás nejlevnější od počátku června. Bez jakékoliv odezvy se obešly komentáře ze strany centrálních bankéřů. Guvernér A. Michl zopakoval, že v dlouhodobější perspektivě je jeho cílem silná koruna. O. Dědek pak nepřekvapivě potvrdil, že úrokové sazby by se již zvyšoval neměly.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

29. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.4941 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál