Martin Gürtler: Růst německé ekonomiky podpořila soukromá spotřeba

Martin Gürtler: Růst německé ekonomiky podpořila soukromá spotřeba

Dnešní kalendář nabídne pouze data z Německa. Finální odhad tamního HDP by měl potvrdit překvapivý výsledek rostoucí ekonomiky ve Q3 o 0,3 % q/q. Pozitivní vliv pravděpodobně měl pokračující růst spotřeby domácností nadále odrážející obnovenou poptávku po službách. Mimo poměrně prázdného kalendáře bude na nízkou obchodní aktivitu na finanční trzích dnes působit i doznívající efekt včerejšího Dne díkuvzdání v USA. Jeho čtvrteční konání je každoročně hojně využívanou příležitostí pro prodloužený víkend.

Německý HDP ve Q3 mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 %

Konečný odhad německého HDP za třetí čtvrtletí již pravděpodobně nepřinese změny agregátních statistik. Čekáme tak potvrzení mezičtvrtletního růstu tamní ekonomiky o 0,3 %, po předchozím zvýšení o 0,1 % ve druhém čtvrtletí. Mělo by tak dojít k potvrzení překvapivě dobrého výsledku německého hospodářství, kterému byl původně a téměř jednohlasně předpovídán mezičtvrtletní pokles. Vzhledem k přetrvávajícímu efektu opětovného otevření služeb po covidové odstávce očekáváme, že motorem růstu byla spotřeba domácností. Investice a průmyslovou výrobu na druhou stranu brzdila vysoká nejistota a rostoucí ceny energií.

Čistý vývoz tak měl pravděpodobně silný negativní příspěvek k mezičtvrtletnímu růstu HDP, naopak zásoby podle našeho odhadu rostly. Pokud jde o výhled do budoucna, slabost předstihových indikátorů ukazuje na mezičtvrtletní pokles HDP ve Q4 22 i Q1 23. Recese ekonomiky by však měla být mělká. Odolný trh práce a vyjednaný růst mezd ze strany německých odborů podpoří spotřebu domácností, které navíc stále disponují vysokými úsporami z dob pandemie. Zlepšuje se i celkový výhled ohledně dodávek energií, globálního růstu ekonomiky a inflace, což jen posiluje názor, že případná recese bude, pokud nedojde k dalším negativním šokům, jen mírná.

Důvěra v českou i německou ekonomiku mírně vzrostla

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku zaznamenal v listopadu nepatrné zlepšení, když vzrostl z říjnových 89,8 b. na 90,1 b. Zatímco důvěra spotřebitelů byla meziměsíčně vyšší, nálada podnikatelů se dále zhoršovala.

Indikátor spotřebitelského sentimentu se zvýšil ze 71,9 b. na 76,0 b. Podobné jednoměsíční výkyvy jsme viděli už v předchozích měsících a závěry o obratu negativního trendu by tak byly předčasné. Přes mírné zlepšení i nadále platí, že důvěra domácností zůstává velmi nízká a poblíž historických minim. Důvodem je vysoká inflace, která výrazně ukrajuje z příjmů a úspor domácností. Spotřebitelé se také obávají zhoršeného vývoje ekonomiky, který by se mohl projevit ve zhoršení jejich finanční situace a v nárůstu nezaměstnanosti.

V podnikatelském sektoru nadále pokračoval pokles důvěry. Ta se v listopadu snížila ve všech sledovaných odvětvích s výjimkou stavebnictví. V průmyslu se nálada zhoršovala již šestý měsíc v řadě. Hůře průmyslníci nadále hodnotili především poptávku po produkci, což se odráželo i v horším hodnocení výhledu výrobní činnosti pro další měsíce. V souladu s tím průmyslové podniky očekávají také nižší poptávku po zaměstnancích. Srovnáme-li však současné hodnoty indikátoru očekávané zaměstnanosti s dobou koronavirové pandemie, tak se tento ukazatel stále nachází na výrazně příznivějších úrovních.

Mělká recese tuzemské ekonomiky, ke které v průběhu letošního druhého pololetí pravděpodobně dojde, může vyvolat mírný nárůst nezaměstnanosti, na propouštění ve velkém rozsahu to ale zatím nevypadá. Český trh práce je stále hodně napjatý a tak spíše dojde k tomu, že se zmírní převis poptávky po pracovnících nad jejich nabídkou.

Německý IFO index za listopad překonal očekávání. Souhrnný ukazatel podnikatelské důvěry se výrazněji odrazil ode dna, když vzrostl z 84,5 b. na 86,3 b., zatímco se čekal nárůst na 85,0 b. Lépe se vyvíjela složka hodnotící očekávání pro následujícího půl roku, naopak hodnocení současné situace za odhady mírně zaostalo. Pozitivní vliv na očekávání podnikatelů pravděpodobně mělo částečné uklidnění situace na energetických trzích, které vedlo k poklesu cen energetických komodit. Vysoká naplněnost plynových zásobníků napříč Evropou navíc dává velkou šanci na to, že se letošní zimu podaří z hlediska dodávek plynu přestát bez větších obtíží. Přispívá k tomu i dosavadní teplé počasí. Z historického hlediska ale IFO index stále zůstává na velmi nízkých úrovních.

Americký svátek Dne díkuvzdání se na finančních trzích projevil v nízké obchodní aktivitě. Euro vůči americkému dolaru včera jen mírně posílilo o zhruba 0,2 % k 1,042 USD/EUR. Přispělo k tomu pravděpodobně holubičí vyznění zápisu z posledního zasedání amerického Fedu, které ukazuje na zpomalení v tempu zvyšování úrokových sazeb. Prosinec tak bude pravděpodobně ve znamení zvýšení sazeb o 50 bb, po předchozích čtyřech po sobě jdoucích nárůstech o 75 bb. Zápis z posledního jednání ECB pak naopak ukázal širokou podporu pro realizované zvýšení o 75 bb. Tuzemská měna po mírném posílení během dopoledne k euru nakonec mírně oslabila o přibližně o 0,1 % k hladině 24,40 CZK/EUR. Zmíněné pohyby však primárně souvisely s nízkou likviditou na trzích.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

25. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2094 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál