Jiří Pech a Libor Vojta Ostatek: Aby se sleva neprodražila. Jak vybírat produkty nejen na Black Friday?

Jiří Pech a Libor Vojta Ostatek: Aby se sleva neprodražila. Jak vybírat produkty nejen na Black Friday?

Až 60 procent zboží se u nás podle agentury NielsenIQ prodá ve slevách. Na slevové akce čeští zákazníci slyší, a proto u nás v posledním desetiletí už zdomácněl „slevový svátek“ Black Friday, připadající na poslední listopadový pátek. Nejinak je tomu letos. Rok 2022 ale přináší i další „slevy“ v oblasti investic nebo nemovitostí. Podle čeho a jak vybírat, aby se člověk nespálil?

Když se podíváme na investice, tak letošní rok se s velkou pravděpodobností zařadí pro investory k jedněm z nejnáročnějších v historii. Po celém světě došlo k propadu cen akcií i dluhopisů, kryptoměny prožívají obzvlášť v posledních týdnech zemětřesení. Je důležité říct že, propady jsou na trzích běžné a dlouhodobí investoři by se jimi neměli příliš vzrušovat. Trhy se vždy z krizí vzpamatovaly a dosáhly na nová maxima. Také nyní se už velcí investoři do akcií opatrně vracejí.

Letošní poklesy tak mohou být pro někoho impulsem, aby se do investování pustil intenzivněji, protože bude nakupovat za nižší ceny. Na podobnou příležitost mnozí roky čekali, rozhodně ale není čas na bezhlavé investování. Akcie i dluhopisy je potřeba pečlivě vybírat. Stále je potřeba rozlišovat mezi zavedenými a vydělávajícími společnostmi a firmami, které se mohly vést třeba jen na módní vlně.

„Že je něco levnější, neznamená, že je to kvalitní. Akcie některých společností, které ani dlouhodobě nevydělávaly, byly skutečně nesmyslně předražené. Investoři by se měli držet zažitých pravidel, pečlivě vybírat své investice, rozdělovat vložené peníze mezi více aktiv a spíše než na velké jednorázové nákupy by se měli soustředit na pravidelné investování, díky kterému mohou snížit své riziko, že jednorázovou investici špatně načasují,“ říká Jiří Pech, investiční analytik, Broker Trust.

Korporátní dluhopisy jako strašák

Dodává také, že není nutné za každou cenu porazit nynější mimořádně vysokou inflaci. Málokterý produkt dokáže nabídnout zhodnocení nad dvojcifernou inflací, aniž by nebyl značně rizikový. Velký pozor je v současné době třeba dát například na různé korporátní dluhopisy, jejichž prostřednictvím si mohou za lákavý úrok půjčovat firmy ve finančních problémech, které nemusejí být schopné půjčku splatit. Stejně tak se ukazuje, že řada různých kryptoprojektů, ať už jde o měny, či tokeny, stojí zcela na vodě a jejich hodnota je dnes nulová. Naopak řada dluhopisů států a korporací, které mají robustní zázemí a vydělávají, dnes nabízí podstatně vyšší výnosy než třeba před rokem.

„Investorům, kteří nechtějí trávit čas analyzováním jednotlivých cenných papírů lze doporučit, aby se obrátili na odborníky, kteří jim vyberou vhodné řešení například v podobě různých fondů, které jejich prostředky rozloží mezi akcie či dluhopisy prověřených společností,“ říká Jiří Pech.

A když jsme u akcí, tak konzervativní střadatelé, kteří chtějí zhodnocovat své peníze se stoprocentní jistotou, mohou využít četné podzimní akce stavebních spořitelen, které nabízejí různé prémie. V kombinaci se státní podporou tak lze v některých případech dosáhnout až na zhodnocení přes 6,5 procenta za rok. Uzavření stavebního spoření je také cesta, jak si po uplynutí stanovené doby zajistit výhodnější úvěr s úrokovou sazbou okolo 3 až 3,5 procenta, což je přibližně polovina oproti hypotékám.

Kupci nemovitostí mají dnes silnější pozici

Pro velkou část zájemců, kteří potřebovali koupi nemovitosti financovat hypotékou z nadpoloviční části, se tyto úvěry staly kvůli kombinaci vysokých sazeb a přísných regulačních limitů nedostupnými. Prodeje nemovitostí klesají, což se už v některých oblastech projevuje i na nižších cenách domů, bytů nebo chat a chalup.

„Dnes jsou ve velmi silné pozici kupující, kteří mají dostatek hotovosti a mohou nemovitost koupit bez úvěru, případně v kombinaci s nižší hypotékou. Kupující si dnes může říct o mnohem výraznější slevu, někdy i v řádech desítek procent, a je velká pravděpodobnost, že uspěje a získá nemovitost výhodněji. Hypotéka pak dává stále ekonomický smysl vzhledem k vysoké inflaci, stávající sazby hypoték tu navíc nebudou navždy a lze předpokládat, že se v horizontu několika let sníží,“ říká Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert, Broker Trust.

Byť může být sleva na nemovitosti na první pohled lákavá, je potřeba přemýšlet ještě o krok dopředu a započítat i náklady, které přijdou po jejím pořízení. Řada nemovitostí, u kterých jsou dnes slevy nejvyšší, bude vyžadovat rekonstrukci. Zajímejte se o energetickou náročnost a náklady na energie, které mohou být významnou položkou. Zvažujete-li koupi bytu například v rámci společenství vlastníků jednotek (SVJ), chtějte znát výši příspěvků do společného fondu, případně plánované rekonstrukce, jako je typicky zateplení či výměna oken, které se na výši příspěvku projeví.

Na rozdíl od hypoték se můžeme potkat v době okolo Black Friday s akčními nabídkami od poskytovatelů nebankovních půjček, kteří nabízejí krátkodobé úvěry se slevami v desítkách procent. Platí, že úvěr by si měl člověk brát jen na nákup věcí, které nezbytně potřebuje a jejichž hodnota přetrvá i po splacení úvěru. Vždy také sledujte celkové náklady na úvěr, které vyjadřuje údaj RPSN. Půjčka se může kvůli různým poplatkům nebo pokutám za pozdní splácení často výrazně prodražit i přes nabízenou slevu na splátce.

7 dobrých rad nejen na Černý pátek

Mějte jasno, co potřebujete. Nakupujte věci, protože je potřebujete, a ne proto, že jsou ve slevě.

Je sleva skutečná? Porovnejte před nákupem cenu výrobku i u jiných prodejců, ať se vyhnete věcem, které jsou zlevněné jen na oko.

Sedí cena? Raději si spočítejte, jestli výsledná cena odpovídá uvedené slevě.

Kupujete nové zboží? Ověřte si, zda se nabízená cena vztahuje na nový kus, nebo na zboží rozbalené, předváděcí či vrácené. U použitého zboží může být kratší záruka.

Neomezujte se na Česko. V zahraničí můžete narazit i na výrazně zajímavější slevové akce, které se vyplatí i s o něco dražší dopravou.

Zboží můžete vrátit. Pokud nakupujete na internetu, naprostou většinu nepoškozeného zboží můžete do 14 dnů vrátit. Obal není součástí výrobku.

Nenechejte na sebe tlačit. Nekupujte zboží ve stresu a pod časovým tlakem, kteří někteří obchodníci účelově vytvářejí.

Zdroj informací

Jiří Pech a Libor Vojta Ostatek, Broker Trust

Datum

25. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.3553 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál